Žádné nové zásadní reformy nebo úpravy daňové zátěže podle Sáenzové nejsou třeba a vláda se pokusí v budoucnosti daně snížit. Španělsko se nyní nachází ve druhé hospodářské recesi za poslední tři roky. Vláda je kvůli hrozbě dluhové krize nucena snižovat rozpočtový deficit zvyšováním daní a výdajovými škrty, což oslabuje ekonomiku a vyvolává protesty u veřejnosti.
Madrid nově předpokládá, že příští rok se ekonomika vrátí k růstu, který by měl činit 0,5 procenta. V roce 2015 se má HDP zvýšit o 0,9 procenta. Počet lidí bez práce letos ještě poroste a v průměru se vyšplhá na 27,1 procenta. Příští rok by ale již nezaměstnanost měla klesnout a dostat se na 26,7 procenta.
Madrid se podle španělského ministra hospodářství Luise de Guindose také s Evropskou komisí dohodl na tempu snižování rozpočtových schodků. Letos má rozpočtový deficit dosáhnout 6,3 procenta HDP, v dalších třech letech se ale má snižovat a v roce 2016 by měl dosáhnout 2,7 procenta. Evropská unie nicméně požaduje, aby členské státy hospodařily se schodkem nižším než tři procenta HDP.
Hrubý domácí produkt Španělska se loni snížil o 1,4 procenta po růstu o 0,4 procent v roce 2011. Tamní centrální banka letos očekává propad o 1,5 procenta.