Příšovická mlékárna má nového vlastníka, výrobu zatím neobnovil

29.04.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Příšovice (Liberecko) 29. dubna (ČTK) - Příšovická mlékárna společnosti Plastcom má nového vlastníka. Za 16,3 milionu korun ji v lednu vydražila společnost Special Transport Dušan Suško ze Dvora Králové nad Labem. Ani po více než čtvrt roce to zatím nevypadá, že by chtěl nový vlastník výrobu tvrdých sýrů a másla obnovit. Firma neprojevila zájem o mléko od místních chovatelů, své záměry nový majitel nesdělil starostovi obce, neodpověděl ani na dotazy ČTK.

Mlékárna v Příšovicích byla posledním velkým mlékárenským podnikem v Libereckém kraji, všechny ostatní už v minulosti ukončily provoz kvůli nutným investicím do splnění přísných evropských norem nebo zkrachovaly. Tradice zpracování mléka v Příšovicíh má více než stoletou tradici, už půldruhého roku ale tamní mlékárna stojí. Po celou dobu konkurzu správci udržovali technologii v takovém stavu, aby bylo možno ji zhruba do týdne znovu rozjet.

Příšovická mlékárna byla založena v roce 1903 jako družstevní. Od roku 1996 byla rodinnou firmou. V posledních deseti letech investovali vlastníci do modernizace a nových technologií kolem 150 milionů korun. Podnik s 50 zaměstnanci zpracovával denně kolem 80.000 litrů mléka, kapacita je ale až 150.000 litrů. "Dotazovali jsme se nového vlastníka, zda bude mít zájem o naše mléko, dostalo se nám však jen odpovědi, že to není na pořadu dne," řekl ČTK ředitel společnosti Agro Bílá Jiří Sameš.

Ani starostovi Příšovic Antonínu Líznerovi se nepodařilo zjistit, co nový vlastník s mlékárnou zamýšlí. Pro obec s 1300 obyvateli byl podnik významným zaměstnavatelem. "Domluvil jsem si schůzku s novým vlastníkem, nic jsem se ale nedozvěděl," řekl ČTK starosta. Že se kolem mlékárny nic neděje, ho mrzí. "Kdybychom byli schopni mlékárnu provozovat, tak bychom ji byli chtěli, to ale nebylo v silách obce," poznamenal.

Nosným výrobním artiklem mlékárny Plastcom byly tvrdé sýry typu eidam, které tvořily 90 procent výroby. Zbylou část představoval tvaroh, máslo a zakysané jogurtové nápoje včetně sojových. Výroba v podniku se zastavila v listopadu 2011, doslova ze dne na den si museli místní chovatelé najít nový odbyt pro mléko. Mléko teď musí prodávat firmám v sousedních krajích nebo německé mlékárně Müller. Od prosince 2011 je Plastcom v konkurzu kvůli neschopnosti dostát závazkům, věřitelům firma dlužila více než 95 milionů korun.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK