Loni se vývoz ropy z USA pohyboval v průměru kolem 60.000 barelů denně a ještě v roce 2002 činil pouhých 10.000 denních barelů. V posledních letech se v rámci "břidlicové revoluce", která zajistila USA soběstačnost v plynu, výrazně zvýšila i těžba ropy z těchto zdrojů.
Americké úřady dlouhodobě omezují vývoz ropy z USA. Kanadské rafinerie však mohou využít kvót v rámci Severoamerické zóny volného obhodu (NAFTA), a to v době, kdy americká těžba ropy dosahuje maxim za téměř 20 let.
Většina amerického vývozu ropy do Kanady proudí z rozsáhlého naleziště Bakken v Severní Dakotě. Rafinerie ve východní Kanadě nemají přístup k ropě z obřích nalezišť ropných písků v západokanadské provincii Alberta a musejí spoléhat na dovoz. Vývoz do Kanady nenaráží mezi americkými politiky na odpor, protože Kanada je jedním z největších vývozců této suroviny do USA, kam posílá asi 2,7 milionu barelů denně.
USA jsou nadále jedním z největších světových dovozců ropy a dovážejí asi osm milionů barelů denně. Díky ropě z břidlicových formací však Spojené státy závislost na dovozu výrazně omezují. Americká těžba ropy by podle letošní prognózy EIA měla letos růst rekordním tempem 900.000 barelů na 7,3 milionu barelů denně a příští rok dosáhne 7,9 milionu barelů. To bude maximum od roku 1988. Proti roku 2010 by to znamenalo nárůst o téměř 50 procent.
Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v listopadu předpověděla, že Spojené státy se díky těžbě z břidlicových hornin stanou do roku 2017 dočasně největším producentem ropy na světě. V roce 2020 by tamní těžba měla dosáhnout 11,1 milionu barelů denně. IEA rovněž předpověděla, že Spojené státy do roku 2015 vystřídají Rusko na pozici největšího světového producenta zemního plynu.