Vývoz ropy z USA se zdvojnásobil a dosáhl maxima za 13 let

29.04.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

New York 29. dubna (ČTK) - Vývoz ropy ze Spojených států se v únoru meziročně zdvojnásobil a dosáhl 13letého maxima 124.000 barelů denně. Příčinou jeho nárůstu je vzestup dodávek ropy těžené z břidlicových hornin do Kanady. Oznámil to dnes Úřad pro energetické informace (EIA) při ministerstvu energetiky USA.

Loni se vývoz ropy z USA pohyboval v průměru kolem 60.000 barelů denně a ještě v roce 2002 činil pouhých 10.000 denních barelů. V posledních letech se v rámci "břidlicové revoluce", která zajistila USA soběstačnost v plynu, výrazně zvýšila i těžba ropy z těchto zdrojů.

Americké úřady dlouhodobě omezují vývoz ropy z USA. Kanadské rafinerie však mohou využít kvót v rámci Severoamerické zóny volného obhodu (NAFTA), a to v době, kdy americká těžba ropy dosahuje maxim za téměř 20 let.

Většina amerického vývozu ropy do Kanady proudí z rozsáhlého naleziště Bakken v Severní Dakotě. Rafinerie ve východní Kanadě nemají přístup k ropě z obřích nalezišť ropných písků v západokanadské provincii Alberta a musejí spoléhat na dovoz. Vývoz do Kanady nenaráží mezi americkými politiky na odpor, protože Kanada je jedním z největších vývozců této suroviny do USA, kam posílá asi 2,7 milionu barelů denně.

USA jsou nadále jedním z největších světových dovozců ropy a dovážejí asi osm milionů barelů denně. Díky ropě z břidlicových formací však Spojené státy závislost na dovozu výrazně omezují. Americká těžba ropy by podle letošní prognózy EIA měla letos růst rekordním tempem 900.000 barelů na 7,3 milionu barelů denně a příští rok dosáhne 7,9 milionu barelů. To bude maximum od roku 1988. Proti roku 2010 by to znamenalo nárůst o téměř 50 procent.

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v listopadu předpověděla, že Spojené státy se díky těžbě z břidlicových hornin stanou do roku 2017 dočasně největším producentem ropy na světě. V roce 2020 by tamní těžba měla dosáhnout 11,1 milionu barelů denně. IEA rovněž předpověděla, že Spojené státy do roku 2015 vystřídají Rusko na pozici největšího světového producenta zemního plynu.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK