Fed zachová uvolněnou politiku i s nákupy dluhopisů

01.05.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Washington 1. května (ČTK) - Americká centrální banka (Fed) dál bude podporovat nadále slabý ekonomický růst uvolněnou měnovou politikou včetně programu nákupů dluhopisů. Fed to dnes sdělil po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Centrální bankéři také vyjádřili obavy z ekonomických dopadů letošního přitvrzení rozpočtové politiky.

Rozhodnutí Fedu se všeobecně očekávalo. Americká ekonomika vykazuje v poslední době známky opětného zpomalení, které může být letos kvůli nedávnému zvýšení daní a zahájení automatických výdajových škrtů hlubší než v minulých letech. "Fiskální politika omezuje ekonomický růst," konstatoval Fed ve svém prohlášení.

Americká ekonomika podle Fedu umírněně expanduje a situace na trhu práce se zlepšuje. Nezaměstnanost ale zůstává i nadále příliš vysoká, sdělil Fed takřka totéž co po březnovém zasedání.

Banka nyní kupuje na trhu dluhopisy za 85 miliard dolarů (téměř 1,7 bilionu Kč) měsíčně, aby tlačila dolů úrokové sazby, které přímo určují náklady úvěrů v ekonomice. Výbor ale uvedl, že podle aktuální situace v ekonomice "je připraven tempo svých nákupů zvýšit nebo omezit".

Proti textu prohlášení se opět jako jediná z měnového výboru vyslovila prezidentka Federální rezervní banky v Kansasu Esther Georgeová. Ta má obavy z toho, že razantní monetární stimulace Fedu může vést k nerovnováhám na finančních trzích a k zesílení inflačních očekávání.

Hrubý domácí produkt USA v prvním čtvrtletí podle prvního odhadu zrychlil růst na 2,5 procenta z tempa 0,4 procenta v posledních třech měsících loňského roku. Dosažené tempo ale zaostalo za očekáváním analytiků a údaje z posledních dní naznačují, že ve druhém čtvrtletí největší ekonomika světa opět výrazně zpomalí.

V letech vlády prezidenta Baracka Obamy se už stalo pravidlem, že po nadějném oživení ekonomiky na počátku roku se v dalších měsících dostavil silný útlum. Ekonomové tomu začali říkat "jarní mdloba" a její pravidelný výskyt svědčí o tom, že ekonomika se od poslední recese, která skončila už před téměř čtyřmi lety, není stále schopna plně vzpamatovat. To nutí centrální banku dál pokračovat v extrémně uvolněné měnové politice.

Fed nadále předpokládá, že míra nezaměstnanosti klesne na úroveň 6,5 procenta až v roce 2015; v březnu byla na 7,6 procenta. Centrální bankéři již dříve stanovili, že po dosažení této úrovně by uvažovali o zvýšení úrokových sazeb. Základní sazba je od konce roku 2008 na historickém minimu nula až 0,25 procenta.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK