Spolupráce českých a polských potravinářských inspekcí se zlepší

06.05.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

České a polské inspekční orgány, které hlídají kvalitu a bezpečnost potravin, budou spolupracovat na základě evropských legislativních předpisů. Po dnešním jednání s českým ministrem zemědělství Petrem Bendlem to uvedl jeho polský kolega Stanislaw Kalemba. Podle Bendla by spolupráce mohla probíhat i například formou stáží polských dozorových orgánu v ČR a naopak.

 

Podle údajů české Státní zemědělské a potravinářské inspekce tvořily nevyhovující potraviny polského původu v loňském roce 24,1 procenta, zatímco nevyhovujících šarží tuzemského původu bylo v českých prodejnách 14,5 procenta. Generální ředitel Polské federace výrobců potravin Andrzej Gantner však již dříve řekl, že z české strany jde o paušalizování a úmyslné podkopávání důvěry ke všem polským potravinám.

Podle vyjádření ministra Kalemby se také změní způsob informování médií o jednotlivých kauzách. "Sdělovací prostředky v ČR i Polsku budou informovány o výsledcích kontroly (potravin) v okamžiku, když laboratoře provedou zkoušky, které budou jisté a nezpochybnitelné," řekl polský ministr na dnešní tiskové konferenci.

"Já jsem pana ministra informoval, že nejsme spokojeni se situací na potravinovém trhu. Velmi stojíme o to, aby naši inspektoři více spolupracovali," uvedl ministr Bendl. Podle něj by jednou z forem spolupráce mohly být i stáže českých inspektorů v Polsku a naopak.

Podle polského ministra zemědělství se má také zlepšit vzájemná komunikace. "Polské kontrolní a dozorčí orgány jsou otevřeny výměně informací, předávání vzorků a společné zkoušky vzorků ohledně kvality a bezpečnosti potravin," uvedl Kalemba.

Polské velvyslanectví v ČR na začátku dubna označilo kritiku kvality polských potravin z české strany za snahu vytlačit je z trhu a zvýšit na něm podíl českých výrobků. Proti tomu, že by v Česku byla vedena jakákoli "masivní kampaň" proti polským potravinám, o níž Poláci hovoří, se následně ohradilo české ministerstvo zahraničí. Jeho jednoznačnou prioritou jsou prý kvalitní potraviny pro české občany.

Dovoz polských potravin do Česka za posledních 12 let vzrostl podle lednového vyjádření Svaz obchodu a cestovního ruchu (SOCR) více než čtyřnásobně. Loni hodnota dovezeného zboží přesáhla rekordních 20 miliard korun. Obliba polských výrobků u českých zákazníků stoupá hlavně kvůli jejich nízké ceně. Růst prodejů v posledních letech nezastavily ani četné aféry. Polsko je naopak po Slovensku a Německu třetím největším příjemcem českých potravin.

Podíl polských nevyhovujících výrobků byl podle údajů Státní zemědělské a potravinářské inspekce nejvyšší ze všech zemí dovážejících jídlo do ČR. Poláci tvrdí, že kontroly kvality jsou spolehlivé a provádějí se podle evropských standardů. Kritika kvality polských potravin podle nich poškozuje dobré sousedské vztahy obou zemí. České ministerstvo zemědělství v reakci uvedlo, že se neřídí původem potravin, ale jedině kvalitou.

Sérii zpráv o problematických polských potravinách započala loni v únoru takzvaná solná aféra. Firmy zapletené v Polsku do tohoto skandálu prodávaly technickou sůl označenou jako jedlou výrobcům uzenin, zpracovatelům ryb či pekárnám. Naposledy se na český trh dostalo koňské výsekové maso z Polska obsahující analgetikum fenylbutazon, které se nesmí dávat zvířatům určeným k lidské stravě.

Autor článku

aktualita  

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK