Pokud návrh schválí zákonodárci a členské státy Evropské unie, budou hříšníci dostávat pokuty ve výši finančních příjmů, které jim prokázané podvody s potravinami přinesly.
Skandál s nelegálním přidáváním koňského masa do hovězího vypukl v Evropě na počátku letošního roku. V některých regionech výrazně poškodil důvěru v potravinářský průmysl a měl negativní dopady na prodej hotových jídel.
Lidé stojící za skandálem podle agentury Reuters zřejmě vydělali spoustu peněz tím, že v potravinářských produktech, například v masových kuličkách a lasagních, nahradili drahé hovězí miliony tun koňského masa. To bývá zpravidla levnější, někdy i výrazně.
"Zločin se nesmí vyplácet. Pokud jsou ale pokuty příliš nízké, tak se vyplácí," uvedl při prezentaci návrhů eurokomisař pro zdraví a ochranu spotřebitele Tonio Borg.
Nyní se pokuty za podvody při označování potravinářského zboží v jednotlivých členských zemích liší. V minulosti se vlády stavěly proti stanovení jednotné minimální pokuty, komise však věří, že po skandálu s koňským masem by se situace mohla změnit.
Návrh komise také zahrnuje stanovení minimálního počtu inspekcí u potravinářských firem. Inspektoři by kontrolovali, zda obsah produktů odpovídá údajům na obalu.