Téma tohoto týdne: Dovolená na dluh
Když se řekne >>dovolená<< někomu se vybaví lenošení u moře, jinému aktivní sportovní cykloturistika v horách a jinému cesta Středozemním mořem na jachtě. Kde ale na tak báječnou dovolenou vzít finance? Chcete odjet na dovolenou teď a nemáte ani korunu? Celý týden jsme vám ukazovali možnosti, kterak si užít dovolené a nezaplatit za ní ani korunu. Tedy přesněji řečeno ani korunu ze svého. Dovolenou jsme financovali kontokorentem vlastního bankovního účtu, hypotékou (americkou - neúčelovou), kreditní kartou (čerpání do povoleného úvěrového rámce) a nebo jsme uzavřeli smlouvu se splátkovou společností.
Zbývá poslední a velmi šikovná možnost. Spotřebitelské úvěry.
Banky nabízejí buď účelové, nebo neúčelové spotřebitelské úvěry. Zajímavý produkt nabízí Živnobanka, ta vám nabídne účelový osobní úvěr s úrokovou sazbou od 8,2% a až šestiletou splatností nebo neúčelový úvěr s úrokovou sazbou od 9,2 procenta a splatností až 48 měsíců. "Minimální částka úvěru je 50 tisíc korun," uvedl mluvčí Živnostenské banky Ivo Polišenský.
A jsme u prvního a nejdůležitějšího rozhodovacího kritéria spotřebitelského úvěru. Tím je úrok. Není snadné se v nabídkách bank (tak už to poslední dobou bývá) vyznat. Jedna nabídne nižší úrok, ale zase platíte za tzv. vedení úvěrového účtu. Jiná má úrok vyšší než konkurence, ale úvěr vyřídíte během několika desítek minut a poplatky nechce žádné a třetí zase nabídne výhodnou delší dobu splátek a tím nižší palcenou částku. Nenechte se tedy ošálit prvotním slibováním a ptejte se v různých peněžních ústavech na stejné podmínky:
-
Výši úvěru
-
Jak dlouho budete splácet
-
Poplatek za vedení účtu
-
Poplatek za uzavření smlouvy
-
Výši měsíční splátky
-
Roční procento
Banka se brání ztrátám a prot si vás velmi pečlivě "proklepne". Počítejte s tím, že po vás bude požadovat následující:
-
potvrzení zaměstnavatele o průměrné výši čistého měsíčního příjmu za poslední 3 měsíce vč. potvrzení, že nejste ve zkušební lhůtě a není s vámi vedeno jednání o ukončení pracovního poměru
-
výplatní pásky za poslední 3 měsíce potvrzené zaměstnavatelem (razítko a podpis), kdy rozhodující pro doložení výše příjmu je minimální měsíční příjem
-
přiznání k dani z příjmu fyzických osob - typ A za poslední celý rok v případě, že máte příjem ze závislé činnosti od více zaměstnavatelů, z odměn členů statutárního nebo jiného orgánu právnických osob
-
přiznání k dani z příjmu fyzických osob - typ B za poslední celý rok v případě, že máte příjmy z podnikání a ze samostatně výdělečné činnosti, a potvrzení o zaplacení daní vydané místně příslušným finančním úřadem
-
prokázáním minimálního měsíčního příjmu na účtu u banky za poslední 3 měsíce, pokud z výpisu lze jednoznačně vyčíst původ platu (mzda, důchod, výživné, nájemné apod.)
-
pro důchodce: dokladu o přiznání důchodu
Při žádosti musíte většinou předložit dva doklady za účelem prokázání totožnosti. Obvykle je to občanský průkaz a jako další rodný list cestovní pas, průkaz zdravotní pojišťovny nebo index (průkaz studenta VŠ).
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pozor: Velké množství bank neakceptuje jako druhý doklad řidičský průkaz.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Spotřebitelský úvěr použitý na zaplacení dovolené má i nevýhody:
- zaplatíte více než si půjčíte (půjčená částka + úrok)
- většinou musíte prokázat pravidelný příjem a jeho výši
- vyřízení trvá delší dobu (sliby banky o rychlosti nemusí být vždy naplněny)
- banky obvykle vyžadují spoustu různých potvrzení a dokladů
- někdy si musíte sehnat ručitele, nebo se zaručit jiným majetkem
I přes všechny překážky je financování dovolené účelovým spotřebitelským úvěrem vedle dovolené na splátky velmi vhodným způsobem, jak si dovolenou užít, aniž bychom museli mít nutně našetřeny peníze na hotovosti.
Další finanční tipy a triky najdete na http://www.finance.cz/aktuality.