Firma ve čtvrtletí zaúčtovala mimořádný zisk 929 milionů eur z prodeje některého majetku, včetně firmy E.ON Thüringer Energie a podílů ve slovenské firmě SPP a JMP Czechia.
Zisk před zdaněním, úroky a odpisy hmotného a nehmotného majetku (EBITDA) naopak klesl o pět procent na 3,58 miliardy eur. Podle E.ON za pokles může nižší spotřeba energie a pokles cen elektřiny na hlavních evropských trzích. Evropa bez Ruska se na hrubém provozním zisku firmy podílí 45 procenty. Příjmy zůstaly téměř beze změny na 35,9 miliardy eur.
Stagnující poptávka po elektřině v Evropě trápí energetické firmy na kontinentu již několik let. Německé firmy navíc poškodilo rozhodnutí vlády, zavřít do roku 2022 jaderné elektrárny a prudký růst obnovitelných zdrojů energie. E.ON a konkurenční firmy RWE a EnBW tak musí hledat nové zdroje růstu mimo jadernou energetiku.
V roce 2012 se jaderné elektrárny podílely na celkové výrobě elektřiny firmy více než pětinou. Ropa a zemní plyn měly podíl 34 procent. Elektrárny na plyn však mají problémy kvůli expanzi obnovitelných zdrojů energie. Solární a větrné elektrárny mají přednost při dodávání elektřiny do sítě na úkor plynových elektráren, které tak musí omezovat produkci.
E.ON potvrdil, že za celý letošní rok čeká pokles EBITDA na 9,2 miliardy až 9,8 miliardy eur z loňských 10,8 miliardy eur, napsaly agentury AP a Reuters.
E.ON v jižních Čechách a na jižní Moravě zásobuje elektřinou 1,2 milionu zákazníků. Podíl E.ON na českém trhu činí asi 20 procent. V segmentu plynu v tuzemsku disponuje více než 4000 km dlouhou sítí, plynem zásobuje asi 120.000 zákazníků.