Zahraniční solární investoři zahájili arbitráž proti Česku

09.05.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 9. května (ČTK) - Sdružení provozovatelů solárních elektráren International PhotoVoltaic Investors Club (IPVIC) dnes oficiálně oznámilo zahájení arbitráže proti Česku. Investoři požadují odškodné za finanční újmu, kterou jim údajně způsobilo zavedení 26procentního odvodu z výnosů solárních elektráren. ČTK o tom informoval mediální zástupce IPVIC Michal Donath.

Výši škod, které Česko údajně solárním investorům způsobilo, ani výši částky, o níž investoři chtějí vést arbitráž, IPVIC nezveřejnil.

"Vláda nám jinou možnost ani nedala," řekl k zahájení arbitráže generální sekretář IPVIC Frank Schulte. "Navzdory našim snahám se ani v minulém roce nepodařilo dosáhnout smírného řešení. Dosud způsobené škody i hrozba dalších diskriminačních a retroaktivních antifotovoltaických opatření, které aktuálně vláda České republiky zvažuje, nás nutí naše investice ochránit cestou mezinárodní arbitráže," dodal.

Zástupci IPVIC tvrdí, že Česko lákalo zahraniční kapitál k investicím do solárních elektráren motivačními pobídkami, mimo jiné daňovými úlevami. Později ale zavedlo "diskriminační opatření" a především tříletý solární odvod.

Opatření, které vláda prosadila kvůli velkému nárůstu fotovoltaických elektráren, má platit do konce letošního roku. Solární sdružení ho už dříve napadla u Ústavního soudu s poukazem na jeho retroaktivitu, soudci však odvod neshledali v rozporu s ústavou.

IPVIC je sdružením zahraničních i tuzemských investorů v oblasti solární energetiky. Mezi jeho členy patří například německé společnosti Voltaic Network a Antaris Solar, lucemburský Radiance Energy Holding a I.C.W. Europe Investments z Velké Británie.

Na fotovoltaické elektrárny jde v letošním roce 66 procent podpory pro obnovitelné zdroje. Celková výše této podpory letos činí 44,4 miliardy korun, z toho 11,7 miliardy se vyplácí ze státního rozpočtu a vláda zvažuje zvýšení této částky o další dvě miliardy. Zbytek platí spotřebitelé v cenách elektřiny, na podporu obnovitelných zdrojů jde 583 korun z každé spotřebované megawatthodiny.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK