Kraje už by si tyto peníze rozdělovaly samy, nikoli jako nyní, kdy má například Plzeňský kraj na léta 2007 až 2013 alokováno v ROP Jihozápad 17 miliard Kč, ale soutěží o ně s Jihočeským krajem.
Místo současného úřadu regionální rady ROP chce každý kraj zřídit od roku 2014 jako svoji příspěvkovou organizaci nový úřad, který by přidělené evropské peníze spravoval, rozděloval a kontroloval.
V případě ROP Jihozápad by nové úřady v Plzni a Českých Budějovicích převzaly většinu současných 66 pracovníků úřadu regionální rady. "Asociace krajů chce, aby byly prostředky alokovány v krajích," řekl Grüner. Návrhy krajů, které podle něj podporuje ministerstvo pro místní rozvoj, musí schválit vláda a poté je projedná Evropská komise.
Nová koncepce IROP by podle Grünera přenesla jasnou odpovědnost za projekty, jejich financování a případné sankce přímo na kraje. "Chceme také výrazně snížit administrativní zátěž žadatelů o dotace," dodal. Žadateli jsou hlavně města a obce.
Peníze v novém programovacím období EU (2014 až 2020) by měly jít podle názorů vedení Plzeňského a Jihočeského kraje hlavně do krajských a místních silnic, čistíren odpadních vod a kanalizací, sociálních a školských zařízení, hlavně na technické vzdělávání.