Úřady jsou připraveny poskytnout tyto údaje ostatním zemím, aby jim umožnily stíhat daňové hříšníky. Údaje se týkají skrývání peněz v některých daňových rájích, píše agentura AP.
"Je to součást širší snahy IRS a dalších daňových úřadů o stíhání mezinárodních daňových úniků," uvedl jeden z představitelů IRS. "Naše spolupráce s Británií a Austrálie odráží cíl zničit bezpečná útočiště pro lidi, kteří se nezákonně snaží vyhnout daním," dodal.
Německé ministerstvo financí již minulý měsíc oznámilo, že Německo se dohodlo s Británií, Francií, Itálií a Španělskem na prohloubení spolupráce v boji proti daňovým rájům. Později se k dohodě těchto pěti zemí připojilo rovněž Polsko. Evropská unie podle svého prezidenta Hermana Van Rompuye přichází kvůli daňovým únikům každý rok o zhruba bilion eur (téměř 26 bilionů korun).
Začátkem minulého měsíce odhalil únik informací totožnost tisíců majitelů anonymního majetku v daňových rájích po celém světě. Jsou mezi nimi i vysocí političtí představitelé a milionáři zapletení do podvodů. Podle odhadu bývalého hlavního ekonoma společnosti McKinsey mohou mít bohatí lidé v daňových rájích uloženo až 32 bilionů dolarů (asi 633 bilionů Kč).
pmh šeb