USA před G7 vyzvaly Japonsko, aby se u kurzu měny drželo pravidel

10.05.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Aylesbury (Británie) 10. května (ČTK) - Spojené státy před začínající schůzkou finančních činitelů skupiny G7 vyzvaly Japonsko, aby se v oblasti směnných kurzů drželo základních mezinárodních pravidel. Japonsko dalo najevo že se chce na schůzce vyhnout ostřejší debatě o kurzu jenu, který kvůli krokům Tokia letos prudce oslabuje. Vzkazy, které si ministři financí obou zemí poslali, připravily půdu pro neformální diskuse ministrů financí a guvernérů centrálních bank skupiny největších západních ekonomik.

Ministr financí USA Jack Lew v televizi CNBC připustil, že Japonsko má "problémy s ekonomickým růstem", které musí řešit. Zdůraznil ale, že snahy o stimulaci ekonomiky musí zůstat v mezích mezinárodních dohod. Ty zakazují, aby jednotlivé země posilovaly konkurenceschopnost devalvacemi, tedy záměrným oslabováním svých měn.

"Odkazuji na základní pravidla a na to, že jsme dali jasně najevo, že to budeme bedlivě sledovat," řekl Lew.

Kurz jenu dnes klesl vůči dolaru na minimum od října 2008 a od počátku roku oslabil už o 15 procent. Japonská měna klesá kvůli tomu, že nová vláda slíbila rozhodné kroky proti dlouhodobé deflaci a japonská centrální banka minulý měsíc zahájila rozsáhlou stimulaci ekonomiky pomocí nákupů dluhopisů.

Japonsko se brání tomu, aby se otázka kurzu jenu stala žhavým námětem diskusí G7. "Bank of Japan necílí na směnné kurzy, ty plně určuje trh," řekl dnes guvernér banky Haruhiko Kuroda. Podle agentury Reuters ale diskuse o "měnových válkách" s Japonskem nebude nijak ostrá, podobně jak to bylo na jiných nedávných zasedáních světových finančníků. Stejně agresivní monetární stimulaci totiž používají i USA nebo Británie, i když bez tak silných dopadů na směnné kurzy.

Finanční činitelé dnes nedaleko Londýna zahajují dvoudenní jednání, kde budou mluvit o urychlení bankovních a finančních reforem a o možnostech, jak podpořit oživení světové ekonomiky. Schůzka nicméně pravděpodobně nepřinese nic nového, protože podobné diskuze se již před třemi týdny uskutečnily v rámci zasedání Mezinárodního měnového fondu.

Jednání jsou navíc neformální a žádné komuniké z něj nevzejde. G7 už ztratila svou roli hlavního koordinátora globální ekonomické politiky ve prospěch širší skupiny G20.

Návrat schůzek G7 k neformálnosti přivítali někteří účastníci včetně šéfky MMF Christine Lagardeové. protože si od toho slibují otevřenější a hlubší diskuse. "Jednání se vedou v neformálním režimu, takže žádná témata nebudou tabu," řekla Lagardeová.

Skupinu G7 tvoří USA, Japonsko, Německo, Británie, Francie, Itálie a Kanada.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK