"Máme momentálně technologickou odstávku a udržujeme chod počítačových sítí," řekl Grmelec. Zaměstnanci do práce nechodí a pobírají 80 procent mzdy. JIP papírny Větřní jsou v insolvenci od konce dubna. Podle informací MF Dnes dluží jen na sociálním pojištění zaměstnanců 77 milionů korun. Návrh na insolvenci podala na výrobce papíru firma Via Authentica, která nedostala zaplaceno za 12 faktur.
Podle Grmelce začaly problémy společnosti před několika týdny, kdy se v médiích objevila kauza spojovaná s firmou. Podle Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) chtěli dva muži a policista z Českých Budějovic pervitinem diskreditovat daňového úředníka. Ten prý při kontrole firmy odhalil nadměrné odpočty DPH v hodnotě desítek milionů korun. Trojice mu chtěla bez jeho vědomí podat pervitin a při následné dopravní kontrole na přítomnost drog mu znemožnit další výkon zaměstnání. Podle některých médií byly prověřovanou firmou JIP Větřní.
"Po zveřejnění této kauzy jsme během jednoho dne přišli o všechny bankovní a finanční partnery. Fakturingoví partneři nám během 24 hodin vypověděli smlouvy, zadržují nám peníze pro vypořádání různých zbytků, pojistek a podobně. Během chvíle jsme se tak ocitli bez provozního financování," uvedl Grmelec.
Dodal, že společnost e.on přestala papírnám dodávat elektřinu po neuhrazení faktury po sedmi dnech po lhůtě splatnosti. Podle Grmelce šlo o nestandardní postup. "Víme od jiných subjektů, že tolerance e.onu pro splatnost bývá jeden až dva měsíce," řekl Grmelec. Uvedl, že je stále přesvědčený o tom, že ani současná situace nepředstavuje zánik firmy. Grmelec tvrdí, že společnost má zakázky na výrobu až do září.
Přímo v papírnách ve Větřní pracuje zhruba 350 lidí. Ve druhém závodě v Lukavici na Moravě je zaměstnáno přes 200 lidí. Jaroslav Mikšaník z olomouckého úřadu práce dnes ČTK řekl, že závod na Šumpersku stále zaměstnává více než 200 lidí a jeho vedení nenahlásilo hromadné propouštění. "Podle posledních informací lidé pracují, od února ale nedostávají mzdy," uvedl Mikšaník. Na začátku června proto přijedou do lukavické papírny pracovníci úřadu práce, kterým zaměstnanci budou moci hromadně podat žádosti o výplatu chybějících mezd z fondu úřadu práce. "Šumperský úřad práce se na tom dohodl s vedením firmy," řekl Mikšaník. Vyplacené peníze bude pak úřad práce vymáhat v rámci insolvenčního řízení.