Sektor zemního plynu v Evropě podkopává slabá poptávka po elektrické energii, překotný rozvoj obnovitelných zdrojů a silná konkurence uhelných elektráren. Ty podpořil dovoz levných přebytků uhlí z USA, kde elektrárny masově přecházejí na levný plyn z rozsáhlých břidlicových zdrojů.
Spotřeba plynu v Evropské unii loni klesla o dvě procenta a v předešlém roce dokonce o deset procent. Polovinu propadu poptávky způsobil odklon od plynu v produkci elektřiny, druhá polovina jde na konto strukturálního poklesu konečné poptávky vlivem energetických úspor a nahrazování plynu jinými zdroji.
"Situace v sektoru plynu je v Evropě katastrofální," řekl Cirelli, který je zároveň místopředsedou vedení francouzské plynárenské společnosti GDF Suez. Vedle levného uhlí ke ztrátě konkurenceschopnosti plynu přispívá i propad cen emisních povolenek, který dál zvýhodňuje uhlí na úkor čistšího plynu.
Cirelli také řekl, že kvůli levnému uhlí se v Evropě odstavuje řada plynových elektráren. Samotná GDF Suez od roku 2009 odstavila nebo úplně uzavřela provozy na plyn o celkovém výkonu 7,3 gigawattů, což odpovídá sedmi běžným jaderným reaktorům. Ve Velké Británii se podíl plynu na výrobě elektřiny loni propadl na 25 procent ze 40 procent v roce 2011, kdežto podíl uhlí vzrostl na 42 z předchozích 30 procent. V některých zemích EU přitom roste výroba elektrické energie u uhlí ročním tempem až 50 procent, uvedl Cirelli.
"Vývoz uhlí do Evropy dělá ze zelené politiky EU frašku. Odmítáme břidlicový plyn a dovážíme uhlí," řekl šéf Eurogasu. Trh emisních povolenek, což je hlavní evropský nástroj snižování emisí skleníkových plynů, dostal podle něj těžký zásah. A to tím, že Evropský parlament nedávno odmítl plán podpory cen.
Cirelli vyzval evropské představitele, aby nadcházejícího summitu využili k nalezení způsobů, jak obnovit investice do spolehlivé energetiky. Podle něj se veškeré investice do tepelných elektráren zastavily a investory přitahují už jen obnovitelné zdroje, a to jen proto, že jsou s nimi spojeny vysoké subvence. Hlavním tématem summitu, který se bude konat 22. května, má být energetická politika.
Podle Cirelliho Evropa elektrárny na plyn nutně potřebuje, protože jsou jako jediné dostatečně flexibilní, aby mohly účinně zálohovat nesouvislé toky energie ze solárních a větrných zdrojů. Cirelli vyzval lídry, aby jednali o ustavení celoevropského systému pro záložní zdroje. Upozornil na to, že některé země mohou mít kvůli odstavování starších tepelných elektráren se zálohováním "zelených" zdrojů velké potíže.
Naději vkládá evropské plynárenství například do rozvoje bioplynu a zejména do budoucího dovozu amerického břidlicového plynu. Podle Cirelliho je ale možné čekat první dovoz z USA nejdříve ke konci roku 2016.