Podle firmy solární odvod porušil právo EU v oblasti energetiky, volného pohybu kapitálu, práva na vlastnictví i práva na ochranu proti zásahu do pokojného užívání majetku. Zavedení odvodu údajně narušilo i princip legitimního očekávání.
Evropská komise by měla záležitost projednat a posoudit, zda skutečně došlo k porušení unijního práva. Pokud by k takovému závěru dospěla, vyzvala by Česko ke zjednání nápravy. "Jednou z podmínek bude mimo jiné i narovnání vzniklých škod s poškozenými provozovateli fotovoltaických elektráren," tvrdí o možném dopadu rozhodnutí komise Solar Global.
Solar Global je akciová společnost se sídlem v Praze s akciemi na jméno. Společnost provozuje 13 fotovoltaických elektráren na Moravě, jejich úhrnný instalovaný výkon je 24,5 megawattu.
Vláda prosadila solární odvod kvůli velkému nárůstu instalovaného výkonu solárních elektráren v letech 2009 a 2010. Platnost opatření vyprší na konci letošního roku. Solární sdružení zavedení odvodu už dříve napadla u Ústavního soudu, soudci však opatření neshledali v rozporu s ústavou.
Kvůli solárnímu odvodu vystupují proti Česku i další investoři do fotovoltaických elektráren. Minulý týden osm investorů ze sdružení provozovatelů solárních elektráren International PhotoVoltaic Investors Club (IPVIC) oznámilo zahájení arbitráže vůči českému státu. Investoři chtějí odškodné za újmu, kterou jim údajně zavedení odvodu způsobilo. Výši požadované částky zatím nezveřejnili, v médiích se ale objevily odhady, že půjde zhruba o 2,5 miliardy korun.
Na fotovoltaické elektrárny jde letos 66 procent podpory pro obnovitelné zdroje. Celková výše podpory letos činí 44,4 miliardy korun, z toho 11,7 miliardy se vyplácí ze státního rozpočtu a vláda zvažuje zvýšení této částky o další dvě miliardy. Zbytek platí spotřebitelé v cenách elektřiny.
Podporu pro obnovitelné zdroje kritizují zástupci průmyslu. Podle nich je kvůli podpoře cena elektřiny tak vysoká, že to ohrožuje konkurenceschopnost tuzemských podniků.