Neuspěl pozměňovací návrh Františka Sivery (ODS), který chtěl tyto body z novely vypustit. Ustanovení o nařízení vlády je podle něho nadbytečné. Dostupnost základních poštovních služeb je už od ledna stanovena vyhláškou, napsal v důvodové zprávě. Obavy z rušení nynějších poštovních provozoven nejsou podle Sivery namístě.
Česká pošta už dříve uvedla, že má vlastní představu o poštovní síti a stanovený počet poboček by brala jen jako opravdu minimální hranici, ke které se zřejmě ani v budoucnu nepřiblíží. Pošta má v současnosti přes 3200 poboček. Svaz měst a obcí se obává, že jejich minimální počet by mohl být až o 1200 úřadů nižší. Pošta chce případnou redukci poboček se svazem vždy projednat.
Poslanecký návrh TOP 09, který pochválili i opoziční sociální demokraté, souvisí s loňskou vládní novelou poštovního zákona, která zrušila poslední monopol České pošty na doručování pohlednic a obyčejných zásilek. V Senátu poté vznikly kompromisní návrhy, které byly obsahově totožné s tím, co nyní podle předkladatelů navrhuje právě TOP 09. Senát ale na tyto návrhy nepřistoupil a novelu rovnou zamítl. Sněmovna ho pak přehlasovala a zákon prosadila. Tím byl od letošního ledna poštovní trh plně liberalizovaný a konkurence mohla začít doručovat i běžné dopisy do 50 gramů, na které měla do loňska pošta monopol.
Poslanecký návrh také snižuje z deseti milionů na tři miliony hranici tržeb z poštovních služeb, od níž by firmy musely povinně přispívat na takzvanou univerzální službu, tedy na doručování zásilek po celé ČR za jednotnou cenu. Provozovatelů poštovních služeb by navíc museli označovat u nich podané zásilky tak, aby bylo jasné, u koho zákazník tuto zásilku podal. To má zabránit zneužívání sítí ostatních firem.