Sněmovna podpořila daňové změny související občanským zákoníkem

15.05.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 15. května (ČTK) - Sněmovna dnes v prvním čtení podpořila zákon zavádějící daňové změny, které souvisí s přijetím nového občanského zákoníku. Změny mají začít platit stejně jako zákoník od ledna příštího roku. Návrh zákona nezvyšuje daňové zatížení, naopak ho v některých případech snižuje, zdůraznil ministr financí Miroslav Kalousek. Návrh například stanoví, že lhůta pro osvobození daně z příjmu při prodeji cenných papírů u fyzických osob se prodlouží ze šesti měsíců na tři roky.

Opozice předlohu kritizovala. Například sociálním demokratům se nelíbí neustálé daňové změny. "My máme vládu permanentní daňové revoluce," prohlásil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Podle něj se v daňových změnách nevyzná kromě několika úředníků ministerstva financí vůbec nikdo. Kalouska nazval Mao Ce-tungem permanentní daňové revoluce a vytkl mu, že neuvedl jediné číslo ohledně dopadů zákona na rozpočet. Opakovaně se ho ptal na rozpočtové dopady a Kalousek mu odpověděl, že jsou obsaženy už v důvodové zprávě.

Miroslav Svoboda (ČSSD) neúspěšně navrhl zákon zamítnout již v prvním čtení. Mimo jiné řekl, že podle jeho zjištění si nikdo z jeho kolegů ve Sněmovně tento tisk pořádně nepřečetl. Poukázal na to, že předloha má 1358 stran a jen v její první části je obsaženo 862 návrhů změn.

Od daně z příjmů se například podle návrhu osvobozují dividendy i obdobné příjmy. Ministerstvo financí to označuje za významné prorůstové opatření. Platit by mělo začít také od příštího roku. Zvyšuje se také maximální limit pro odpočet hodnoty darů na veřejné prospěšné účely u jednotlivců na 15 procent, u firem se sjednocuje na deseti procentech daňového základu.

Navrhuje se také zrušit zaměstnanecký paušál 250 korun měsíčně, který měl původně nahradit zrušení daňového zvýhodnění stravenek. Protože poslanci při schvalování daňové reformy stravenky zachovali a vložili do zákona i paušál, navrhuje ministerstvo financí paušál opět zrušit.

Vedle toho návrh rovněž ruší zákon o dani dědické, darovací a z převodu nemovitosti. Daň dědická a darovací bude transformována do daní z příjmů při zachování současných osvobození. "Jsme jednou ze šťastných zemí, která netrestá poplatníky za to, když jim umře tatínek nebo bratr," poznamenal Kalousek. Také příležitostné bezúplatné nabytí majetku bude osvobozeno od daně z příjmů, pokud jeho hodnota nepřekročí 15.000 korun.

Naproti tomu zrušení výpočtu ze superhrubé mzdy, snížení limitu na odpočet úroků z hypoték nebo plné spuštění Jednoho inkasního místa by mělo začít platit až od roku 2015.

Návrh zkritizoval také poslanec KSČM Jiří Dolejš. Řekl mimo jiné, že vláda do návrhu zabalila pouze vlastní neschopnost dělat rozumnou daňovou politiku. Obává se, že ve druhém čtení přijdou "zlepšovatelé" s dalšími nápady a vznikne "gulášová situace". Podle něj se už nyní v zákonu nevyzná ani daňový poradce.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK