NWR chce krátkodobými opatřeními získat 100 milionů eur. Kromě plošného snížení platů počítá také s jednorázovým odprodáním zásob energetického uhlí v hodnotě 15 milionů eur. Plánuje také snížit letošní plánované investiční náklady o 20 milionů eur, mimo jiné i díky odkladu investic v oblasti přípravy vybraných porubních bloků a méně kritické údržby.
NWR také zahájila divestice koksárenského provozu a hodlá provést zátěžové testy s cílem identifikovat jednotlivé doly, nebo sekce jednotlivých dolů, kde by mohla buď zastavit provoz, nebo je odprodat. Společnost se také chystá zjednodušit strukturu své dcery OKD, kde by měla snížit stav administrativních pracovníků.
Společnost rovněž přehodnotila své očekávané letošní výrobní cíle. Nyní plánuje vytěžit devět až deset milionů tun uhlí, původní plán pro letošní rok byl o milion tun vyšší. U výroby koksu NWR zachovala roční cíl 800.000 tun.
Výnosy NWR v prvním čtvrtletí meziročně klesly o 31 procent na 240 milionů eur. Společnost vykázala ztrátu i v provozním výsledku před odpisy (EBITDA). V prvním čtvrtletí ztráta činila 22 milionů eur, loni to byl zisk 54 milionů eur.
New World Resources, která má sídlo v Amsterodamu, je přední těžební firmou ve střední Evropě a jednou z největších průmyslových skupin v Česku. Patří jí mimo jiné černouhelná společnost OKD. New World Resources patří firmě BXR, která má v těžební společnosti téměř dvoutřetinový podíl. Ve skupině BXR má zhruba padesátiprocentní podíl český miliardář Zdeněk Bakala.