Kypr se v březnu dohodl s mezinárodními věřiteli na záchranném úvěru v objemu deset miliard eur (téměř 260 miliard Kč). V rámci dohody je země nucena zabavit část vkladů v kyperských bankách a zredukovat přebujelý bankovní sektor. Kypr musel přistoupit i na restrukturalizaci bankovního systému a zvýšení daně z příjmu právnických osob.
MMF předpovídá, že letos a příští rok zůstane kyperská ekonomika v recesi. Pro letošní rok měnový fond počítá s poklesem o 8,7 procenta a v příštím roce o 3,9 procenta. Teprve v roce 2015 by se ekonomika mohla vrátit k mírnému růstu, který fond odhaduje na 1,1 procenta. Pokud se však tamní úřady nebudou striktně řídit podmínkami mezinárodní pomoci, může se podle MMF stát, že pokles ekonomiky se ještě prohloubí.
V akutním ohrožení je podle měnového fondu především finanční sektor, mimo jiné i kvůli riziku, že by Kypr mohl příliš brzy zmírnit omezení pohybu kapitálu. Hrozba je ale také v tom, že vláda povolí v úsilí zavést požadované změny, varoval měnový fond.
"Realizace těchto rizik by mohla vést k vyšší dluhové trajektorii a nutnosti dodatečných finančních opatření, aby byla zajištěna udržitelnost dluhu," sdělil fond.