České firmy se podle asociace kvůli nízké poptávce v tuzemsku orientují zejména na export. "Bohužel zde naráží na neochotu ministerstva zahraničních věcí dát souhlas s některými exporty vojenského materiálu," uvedl Hynek.
Podle Hynka růstu oboru brání také problémy s udělováním tranzitních licencí okolními zeměmi na přepravu vojenského materiálu z ČR námořní cestou. "To, že nemáme volný přístup k moři, spolu se zbytečně přísným systémem udělování národních exportních licencí, může snižovat náš export až o 30 procent," uvedl Jiří Hynek.
Hynek také uvedl, že české ministerstvo obrany v některých případech poptává zahraniční výrobky, přestože existuje ve stejném oboru kvalitní český výrobce. "Máme firmy, kde až 99 procent jejich obratu tvoří export a na tuzemském trhu se prosazují s velkými obtížemi. Přitom se bez tuzemské reference exportuje jen velmi těžko," uvedl Hynek.
Podle údajů asociace zaměstnávají české zbrojařské firmy asi 25.000 lidí, z toho 5000 přímo ve výrobě. Před rokem 1989 pracovalo v oboru 150.000 lidí. "Vysoký podíl tvoří vysokoškolsky vzdělaní zaměstnanci, kterých je asi 20 procent," uvedl Hynek.
Veletrh Idet dnes začal v Brně. Společně s veletrhy PYROS/ISET se na akci představí dohromady 399 firem z 29 zemí. Zájem vystavovatelů je zhruba o třetinu nižší než před dvěma lety, kdy se obě akce konaly naposledy. Jednu z největších expozic na veletrhu má česká armáda, která letos slaví 20 let existence.