Vláda chce přesunout 7,3 mld. z problémových operačních programů

22.05.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 22. května (ČTK) - Vláda schválila přesun celkem 7,3 miliardy korun z operačních programů, které mají problém s čerpáním peněz, do těch bezproblémových. Po jednání vlády to uvedla vicepremiérka Karolína Peake. Přesuny peněz ještě musí projednat monitorovací výbory jednotlivých programů.

Operační program ROP Severozápad tak přijde o 3,1 miliardy korun, které se rozdělí mezi ostatní regionální operační programy. Kromě toho ministerstvo navrhlo přesunout 3,7 miliardy korun z OP Životní prostředí do OP Doprava, kde mají být využity na modernizaci a rozvoj pražského metra. O půl miliardy přijde také Operační program Technická pomoc.

"Řídicí orgány to teď musí připravit pro monitorovací výbory programů. Bez jejich schválení to nemůže odejít na Evropskou komisi," řekla ČTK mluvčí ministerstva pro místní rozvoj (MMR) Jana Jabůrková.

Vláda dnes projednala zprávu MMR o rizikových operačních programech, podle které je Česko ve skluzu v čerpání peněz z evropských fondů. EK dosud certifikovala jen 29,3 procenta připravené částky, do konce roku by to mělo být 65 procent.

Od počátku programového období do konce roku 2013 musí výše certifikovaných výdajů zaslaných Evropské komisi dosahovat přibližně 65 procent celkové alokace OP na období 2007-2013. Podle monitorovací zprávy MMR za březen získali domácí příjemci dotací dosud 419,5 miliardy korun, což je 52,7 procenta z celkové částky, kterou má Česko v období 2007 až 2013 k dispozici.

Z celkové dosud vyplacené částky však požádalo ministerstvo financí Evropskou komisi o zpětné proplacení 233,4 miliardy korun, tedy 29,3 procenta celkové částky. Právě tuto sumu považují úřady za skutečně vyčerpané dotace.

Limit čerpání pro rok 2013 podle MMR nyní plní pouze dva operační programy, OP Přeshraniční spolupráce Česká republika - Polsko a OP Doprava, a tři regionální operační programy (ROP Severovýchod, ROP Jihovýchod a ROP Střední Morava).

Žádostí o podporu v rámci politiky hospodářské, sociální a územní soudržnosti EU realizované na území ČR evidují úřady od začátku programového období 94.891. Celková požadovaná částka dosahuje 1,36 bilionu korun, tedy 170,8 procenta celkové alokace. V období 2007 až 2013 může Česko z Bruselu podle aktuálního kurzu získat 784,7 miliardy korun.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK