"Zájem klientů je minimální. Již při přípravě příslušné legislativy jsme opakovaně upozorňovali ministerstvo financí, že oba produkty jsou přeregulované a že lze očekávat minimální motivaci distribuce k nabízení tohoto produktu, což může ohrozit celou důchodovou reformu. Naše varování se potvrdilo," řekl ČTK generální sekretář Asociace finančních poradců a zprostředkovatelů Petr Šafránek.
Mnohem horší je podle něj skutečnost, že neustálé mediální přetahování politiků o důchodovou reformu a nulová vysvětlovací kampaň vlády způsobily absolutní nechuť občanů řešit svoje zabezpečení na penzi, a to jakýmkoliv způsobem. Všichni poradci prý narážejí na všeobecný odpor klientů byť i jen diskutovat o možnostech a potřebě tvorby vlastní rezervy na zajištění dostatečné životní úrovně po odchodu do důchodu. "A to je situace, kterou jsme nečekali a je mnohem více alarmující než samotná malá účast ve druhém pilíři," dodal.
Nezávislí finanční konzultanti druhý pilíř aktivně téměř neprodávají, protože ho nepovažují za výhodný pro klienty, uvedl analytik poradenské firmy Brker Consulting Jan Lener. Politické riziko je podle něj tak vysoké, že se všechny ostatní parametry stávají nepodstatné. Nabízení druhého pilíře na základě prostého výpočtu výnosnosti je prý proto zcela zavádějící, protože se klienti s největší pravděpodobností výnosů uvedených v kalkulátorech nedočkají. "Nyní totiž nikdo neví, jak dlouho budou stávající podmínky pro druhý pilíř platit a jak vzhledem k extrémně nízkému zájmu skončí. Výplata peněz se navíc váže na přiznání státního důchodu, což není termín, který budou mít dnešní mladí lidé jistý," podotkl.
Aktivnímu prodeji druhého pilíře se věnuje jen malá hrstka zprostředkovatelů a firem, u kterých může hrát roli i majetkové propojení s penzijními společnostmi, upozornil Lener. Jednou z nich je poradenská společnost Partners, která spolupracuje se skupinou Allianz.
Podle generálního ředitele Partners Perta Borkovce počet klientů, kteří projevili zájem o vstup do druhého pilíře, výrazně roste. "V únoru jsme za celý měsíc uzavřeli jen necelou stovku smluv, v březnu dvě stovky, v dubnu 400 stovky a nyní v květnu za první týdny to je již více než 400 smluv. Očekáváme, že měsíční počet smluv dosáhne několika tisíc. S blížícím se termínem pro vstup do druhého pilíře pro lidi starší 35 let roste aktivita poradců i informovanost a zájem klientů," odhadl.
Borkovec cítí obrat, protože poradci mají více informací, umí dobře argumentovat a vysvětlovat, negativní masáž se snížila a naopak se objevily varovné informace v souvislosti s neudržitelností prvního pilíře a všichni si pomalu na nový systém zvykají a začínají ho chápat. Také roste počet poradců, kteří druhý pilíř mohou zprostředkovávat. Navíc prý koluje šeptanda, že dojde k dalšímu vylepšení parametrů druhého pilíře. "Uvítali bychom i zjednodušení administrativy, celý proces vstupu do druhého pilíře je velmi zdlouhavý, neustále nějaké maily, chození na poštu, komunikace s penzijní společností i úřady, je to pro klienty únavné," poznamenal.
Vláda zavedla druhý pilíř penzijní reformy od ledna 2013, jeho rozjezd se ale potýká s malým zájmem lidí. Za první čtyři měsíce vstoupilo do druhého pilíře 32.000 lidí, v dubnu to bylo necelých 10.000 . Penzijní společnosti očekávaly, že do druhého pilíře vstoupí do konce června asi půl milionu lidí. Na konci prvního pololetí mají všichni starší 35 let poslední šanci na rozhodnutí, jestli důchodové spoření využijí. Do druhého pilíře je možné přesměrovat tři procentní body z odvodů na sociální pojištění a přidat dva body ze svého příjmu.
Filip Dušek mal