Porcelánka Thun 1794: Čínské zboží už se v EU tolik neprosazuje

24.05.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Nová Role (Karlovarsko) 24. května (ČTK) - Čínský porcelán přestává zaplavovat trhy EU. Velkoodběratelé začali od loňska preferovat výrobky z porcelánek v Evropě kvůli kvalitě, operativnosti i rychlosti dodávek. Pomůže také clo na dovozy keramického, stolního a kuchyňského nádobí z Číny, které zavedla EU od letošního května, taxativně určené pro konkrétní čínské výrobky, a to ve výši 13,1 až 36,1 procenta, řekl dnes ČTK Vlastimil Argman, ředitel karlovarské porcelánky Thun 1794, která je největším výrobcem porcelánu v Česku.

Podnik si tak bude moci po čtyřech letech, kdy byl ze strany velkoskladů obrovský tlak na ceny, dovolit od příštího roku začít s odběrateli diskutovat o mírném zdražení produktů.

"Logika prodejců se vrací. Evropští výrobci už jsou zajímavější díky kvalitě, flexibilitě a logistice. Místo kontejnerů z Číny si od nás operativně objednají jeden kamion přesně na termín, kdy potřebují. Velcí odběratelé navyšují poptávky," uvedl. Objednávky jsou velmi pestré, odběratelé si sami skládají soupravy porcelánu.

Thun 1794 loni vykázal hrubý zisk čtyři miliony korun, předloni se podnik pohyboval kolem nuly. Podnik utržil 420 milionů korun, mírně více než v roce 2011. Export do 55 zemí tvoří dlouhodobě 80 procent tržeb. Letošní tržby by se měly zvýšit na 440 milionů korun, zisk má být také mírně vyšší.

Firma se 670 pracovníky loni získala novou významnou zakázku pro obchodní řetězec IKEA. Hlavním trhy jsou země EU. Silné jsou také státy SNS, Ruska i Skandinávie. Trhy se mění podle sinusoidy, uvedl. Podnik už několik let drží počet zaměstnanců. "Máme optimálně naplněné výrobní kapacity," uvedl Argman.

Akciovou společnost s českým kapitálem tvoří tři základní porcelánky - Concordia v Lesově a závody v Nové Roli a Klášterci. Do skupiny dále patří strojírenská výroba a sítotisk, obojí v Nové Roli.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK