"V loňském roce odeznívala hospodářská recese a špatná koupěschopnost a spotřeba mléka se obrátila," komentoval loňský vývoj Kopáček. Spotřeba od roku 2007, kdy dosáhla takřka 245 kilogramů na hlavu, v důsledku snížené koupěschopnosti domácností klesala. Podle letošního dosavadního vývoje výroby to podle Kopáčka vypadá, že růst spotřeby bude letos pokračovat. Příznivým ukazatelem je zejména růst produkce výrobků s vyšší přidanou hodnotou.
Ze zahraničí loni podle svazu pocházelo již 41,8 procenta v Česku snězených mléčných produktů. U sýrů dosahuje podíl dovozů již více než polovinu spotřeby. Z Německa se do Česka vozí zejména máslo, sýry a jogurty, z Polska sýry a tvarohy, ze Slovenska konzumní mléko a sýry, významným dovozcem másla je také Belgie. V roce 2003 před vstupem země do EU dosahoval podíl dovážených mléčných výrobků pouze 13,5 procenta.
"Bohužel kvalita některého dovozového zboží není vždy optimální a často tak zaměstnává státní dozorové orgány," poznamenal Kopáček, podle něhož to ovšem neznamená, že by všechny dovozové výrobky byly nekvalitní.
Spotřeba konzumního mléka vzrostla o 1,5 litru na 59,1 litru. Přes rostoucí trend obyvatelé Česka pijí méně mléka, než činí celoevropský průměr 65 litrů. Například v Rakousku spotřeba dosahuje takřka 80 litrů.
Obyvatel Česka loni v průměru snědl 16,2 kilogramu zakysaných mléčných výrobků, což bylo meziročně o 0,8 kilogramu méně. Mírně se zvýšila spotřeba sýrů a tvarohů, která se již blíží průměru Evropské unie dosahujícímu 17 kilogramů. Češi jsou nadprůměrnými jedlíky másla, kterého loni snědli v průměru 5,2 kilogramu, zatímco unijní průměr dosahoval 3,6 kilogramu.
Mlékárny v Česku loni podle již dříve zveřejněných údajů od zemědělců nakoupily a zpracovaly 2,38 miliardy litrů mléka, což bylo více než o tři procenta meziročně více. Mlékaři farmářům za litr mléka platili 7,67 koruny, průměrná cena mléka meziročně klesla o sedm procent.