MMF snížil odhad růstu v Číně pod osm procent

29.05.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Peking 29. května (ČTK) - Mezinárodní měnový fond (MMF) snížil odhad letošního růstu čínské ekonomiky na 7,75 procenta z dosavadní předpovědi osmiprocentní expanze. Udělal tak po slabých dílčích údajích z posledních dvou měsíců, které přiměly ke zhoršení výhledů pro druhou největší ekonomiku světa řadu soukromých institucí. Fond také v dnešní zprávě upozornil na nebezpečně silný růst nebankovních úvěrů a dalšího finančních zdrojů, který by mohl v budoucnu zvýšit inflaci.

Odhad MMF zůstává nad předpovědí čínské vlády, která v letošním roce počítá s dalším zpomalením růstu na 7,5 procenta z loňského tempa 7,8 procenta. Po údajích o průmyslové výrobě a investicích za duben a průmyslové aktivitě v květnu snížily své odhady pod osm procent i přední mezinárodní banky jako Bnak of America-Merrill Lynch nebo ING.

V případě sestupu růstového tempa výrazně pod vládní cíl doporučuje fond Pekingu stimulovat ekonomiku zaměřením rozpočtu na podporu příjmů domácností a jejich spotřeby. Ve druhém pololetí však fond předpovídá mírné posílení růstu, které bude odrážet jak oživení globální ekonomiky, tak rychlou domácí úvěrovou expanzi, uvedl ke zprávě první náměstek výkonné ředitelky MMF David Lipton.

Za nejvyšší aktuální čínskou prioritu fond označil omezení růstu takzvaného "společenského financování", jímž čínská centrální banka rozumí úvěry poskytnuté nebankovními finančními institucemi, devizové úvěry nebo financování firem pomocí emisí dluhopisů a akcií. Nárůst těchto finančních zdrojů se v posledních měsících dostal do dvouciferných čísel a vyvolal obavy z podnícení inflace.

"Čínská ekonomika stojí před důležitými úkoly. Je to zejména rapidní růst celkového společenského financování, které vyvolává obavy o kvalitu investic a její dopad na schopnost splácet úvěry," uvedl Lipton podle agentury Reuters.

Tempo růstu čínské ekonomiky se v prvním čtvrtletí nečekaně zpomalilo na 7,7 procenta ze 7,9 procenta v posledních třech měsících loňského roku. Loňský růst o 7,8 procenta byl nejnižší od roku 1999. Vláda v Pekingu je ale s ochlazováním ekonomiky podle všeho srozuměna a zatím žádnou výraznější podporu růstu nechystá.

Premiér Li Kche-čchiang tento týden označil za klíč k udržení stabilního růstu rozvoj sektoru sužeb. Ten nedostačuje potřebám bohatnoucí čínské populace a tvoří jen 44,6 procento hrubého domácího produktu, což je mnohem méně než v řadě vyspělých zemí.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK