Spor kolem zákona o Volkswagenu se táhne již řadu let. EK tvrdí, že Německo nesplnilo všechny podmínky dřívějšího rozhodnutí soudu EU v Lucemburku. Ten v roce 2007 dospěl k závěru, že zákon o Volkswagenu porušuje pravidla EU pro volný pohyb kapitálu. Německo poté zákon přepracovalo, zachovalo však podmínku, že velká strategická rozhodnutí v automobilce musejí být schválena více než 80procentní většinou. Spolková země Dolní Sasko vlastní v automobilce více než 20 procent, což jí zaručuje právo veta při důležitých rozhodnutích v koncernu.
Nils Wahl, který je jedním z generálních advokátů soudního dvora EU v Lucemburku, ale dnes v písemném stanovisku konstatoval, že Německo se řídilo podmínkami dřívějšího rozsudku a provedlo požadované právní změny. Soud v Lucemburku by tak měl zamítnout žalobu EK, podle které Berlín v tomto případu porušil unijní zákony a měl by dostat pokutu.
Úkolem generálních advokátů je předkládat právní stanoviska k případům předloženým soudu. Verdikt soudců se v této kauze čeká za několik měsíců. Soud se ale podle agentury Reuters ve většině případů těmito nezávislými právními stanovisky řídí.
Volkswagen, jehož součástí je Škoda Auto, je největší automobilkou v Evropě. Německu kvůli zákonu o automobilce hrozí pokuta minimálně 50 milionů eur (skoro 1,3 miliardy Kč).