Pětiletý tendr 2014+ navazuje na loňský tendr 2013+ a na tendr 2012+, při němž se soutěžilo celé území státních lesů. Od roku 2012 u Lesů ČR funguje takzvaný senátní cyklus, při němž se každý rok soutěží pětina území. Vítězové tendrů budou zajišťovat pěstební práce, dřevo budou těžit a dále jej sami i prodávat.
"Senátní systém umožňuje každoročně reagovat na zkušenosti získané z předchozích soutěží i uzavřených smluv," uvedl ekonomický ředitel LČR Michal Gaube, který je zároveň pověřený řízením LČR. Pětileté zakázky podle něj dávají Lesům ČR i firmám jistotu, která se promítne do jejich dalšího rozvoje a i do stability celého lesnicko-dřevařského sektoru.
Lhůtu pro doručení žádostí o účast v tendru mají firmy do 13. srpna 2013. Poté bude na ředitelství Lesů ČR v Hradci Králové následovat veřejně přístupné otevírání obálek s nabídkami. Hodnotícím kritériem soutěže bude nabídková cena.
Na základě zkušeností z minulých tendrů udělaly LČR v nynějším tendru některé dílčí změny. "Na dotčených jednotkách dojde ke zvýšení podílu prodeje dříví prostřednictvím aukcí na stojato z 20 na 25 procent. Smluvnímu partnerovi dále odpadne povinnost obchodovat část vyrobeného dříví na komoditní burze," uvedl Boublík.
V březnu a dubnu Lesy ČR udělaly mezi firmami veřejné připomínkové řízení ke smluvním podmínkám zakázky. Námětů a připomínek se jim sešlo 77 a zhruba jednu třetinu z nich Lesy ČR v připravovaných smlouvách zohlednily, uvedl Gaube.
V posledním pětiletém tendru 2013+ získala nejvíce jednotek firma Progles, a to čtyři. Za firmou Progles získaly po třech jednotkách firmy Lesní společnost Ledeč nad Sázavou, Solitera a Kloboucká lesní. Další tři firmy získaly dvě jednotky a 11 firem po jedné.
Zdeněk Rychtera dr