"Květnová čísla ukazují, že lidé začínají o svém důchodu více přemýšlet a uvědomují si, že spoléhat pouze na první pilíř nebude stačit. Zároveň vnímám květnové výsledky jako pozitivní předznamenání pro červen, který představuje poslední možnost vstupu pro lidi starší 35 let," komentoval výsledky prezident asociace Karel Svoboda.
Společnost Millward Brown Czech Republic vypracovala minulý týden exkluzivní průzkum pro Deníky VLP, ze kterého vyplývá, že 78 procent lidí si myslí, že stát nevydrží v příštích letech vyplácet penze jako nyní, a 71 procent lidí se domnívá, že je reforma penzí nutná. Na devět procent lidí bez udání věku zvažuje, že vstoupí do druhého pilíře.
"Výzkum je jasný signál pro politiky, že by měli přestat uvažovat o zrušení druhého pilíře a začít se zabývat spíš jeho změnami. Skoro tři čtvrtiny lidí vidí, že náš důchodový systém není udržitelný a musí se změnit. Pokud by se druhý pilíř zrušil, bude to nevratná chyba. Možná není dokonalý, ale je to první skutečný krok, jak vyřešit situaci, která nás čeká," uvedl Svoboda.
Vláda již dříve uvedla, že reforma penzí je výhodná pro polovinu občanů. Podle studie Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) při institutu CERGE-EI se vyplatí polovině mužů a 30 procentům žen. Výhodnější je pro bohatší a mladší. Profesor soukromé Vysoké školy finanční a správní Jaroslav Vostatek ale tvrdí, že reforma je nevýhodná skoro pro všechny. Kvůli ní budou chybět ve státním systému peníze na penze, takže do něj pak budou muset všichni platit vyšší odvody.
Z devíti tuzemských penzijních fondů se druhého pilíře důchodové reformy nezúčastní Axa PF, Aegon a ING PF. Vedle pěti fondů, které v něm působit budou, se jej zúčastní ještě Raiffeisenbank. Do druhého pilíře je od ledna možné přesměrovat tři procentní body z odvodů na sociální pojištění a přidat dva body ze svého příjmu. Ve třetím pilíři si v penzijním připojištění se státním příspěvkem, které funguje od roku 1994, spoří na penzi přes pět milionů Čechů.