Michael Dell spolu s investiční firmou Silver Lake Partners a s podporou společnosti Microsoft začátkem roku navrhl převzít Dell za 24,4 miliardy dolarů (482 miliard Kč) a poté ji stáhnout z akciového trhu. Skupina navrhuje dát za akcii Dellu 13,65 dolaru.
Alternativní Icahnův návrh předpokládá koupi až 58 procent akcií firmy po 15 dolarech za akcii. Akcionáři podniku budou mít možnost si část svých akcií ponechat a Icahn jim navíc slíbil zvláštní dividendu 12 dolarů na akcii.
Výbor podle agentury Reuters konstatoval, že konkurenční Icahnův návrh má "významnou mezeru v likviditě". Ta by podle něj mohla snížit slíbenou zvláštní dividendu až na 8,50 dolaru na akcii.
Carl Icahn a Southeastern Asset Management jsou po Michaelu Dellovi dva největší akcionáři Dellu, kteří společně kontrolují 13 procent podniku. Podobně jako někteří další významní akcionáři považují nabídku Michaela Della za příliš nízkou. Předběžnou nabídku podalo i konsorcium v čele s investiční skupinou Blackstone Group, to se však v dubnu ze soutěže stáhlo a konečnou alternativní nabídku podala minulý měsíc jen Icahnova skupina.
Michael Dell uvedl svou firmu na veřejný trh v roce 1988, kdy měla hodnotu 85 milionů dolarů. Dell trhu osobních počítačů kraloval zejména na vrcholu internetového boomu kolem roku 2000, kdy jeho hodnota překračovala 100 miliard dolarů. V roce 2006 jej sesadil z první příčky Hewlett-Packard.
V současnosti je Dell třetím největším výrobcem počítačů na světě a dál ztrácí. V prvním čtvrtletí se zisk Dellu kvůli pokračujícímu poklesu prodeje meziročně propadl téměř o 80 procent na 130 milionů dolarů. Loni podíl firmy na světovém trhu osobních počítačů klesl k deseti procentům z 12,5 procenta o rok dříve.
Společnost potřebuje razantní restrukturalizaci, kterou chce její zakladatel provést bez tlaku trhu na rychlé výsledky. Cílem je změnit hlavní zaměření firmy z výroby počítačů na výnosnější poskytování služeb pro podnikovou klientelu.