"Letošní povodeň bude jistě velmi významná, i když zdaleka ne tak velká jako v roce 2002. Ve svém důsledku zvýší škody pojišťoven a zvýší jim náklady na katastrofické zajištění pro příští rok. Bylo by logické, kdyby tyto ztráty přenesly do pojistných sazeb, což v jednoduchém jazyce znamená, že ceny pojistek půjdou nahoru," řekl ČTK šéf pražského týmu odpovědného za střední a východní Evropu zajistného brokera AON Benfield Tomáš Novotný. Neočekává ale nijak dramatické nárůsty, protože povodeň 2013 se nevymyká očekávání tak, jak to bylo u povodně 2002.
Také místopředseda představenstva makléřské společnosti Insia Ivan Špirakus míní, že cenová hladina se mírně zvýšit může. Otázka je podle něj to, zda to bude pouze z důvodů povodní (tj. zvýšení sazeb zajištění, případně zhoršení podmínek zajištění, jako zvýšení spoluúčasti pojišťovny) nebo obecně nárůstem sazeb vlivem pojišťovacího cyklu. Výsledky předních zajišťoven jsou v poslední době vynikající a není tedy příliš důvod tlačit silně na růst cen, dodal.
Experti předpokládají, že mnoho nemovitostí již pojišťovny proti riziku povodně nepojistí. "Nepochybně dojde k dalšímu zpřesňování povodňových map a některé objekty mohou být nově vyhodnoceny jako nepojistitelné, případně bude na ně pojišťovnami stanovena taková přirážka, že si pojištění proti povodni takoví klienti fakticky nekoupí," upozornil Špirakus.
Pojišťovny mají v souvislosti s povodněmi nahlášeny tisíce škod za celkem stovky milionů korun. Zatím jde o menší škody, ty větší teprve přijdou na řadu. Odhady celkových škod jdou do miliard korun.
Povodně v červenci 1997, které postihly 34 okresů na Moravě a ve východních Čechách, způsobily podle údajů České asociace pojišťoven 117.000 škod za téměř deset miliard korun. Záplavy v srpnu 2002 přinesly klientům pojišťoven přes 80.000 pojistných událostí, jimž odpovídaly škody za téměř 35 miliard Kč. Velká voda tehdy přinesla zájem lidí a podniků o pojištění proti tomuto riziku, ale způsobila následně také zdražení pojistek
Následky povodní v roce 2002 a jejich dopad na pojistný trh vedly ke zdražení zajištění (pojištění pojišťoven). Většina zajišťoven se totiž dostala do finančních potíží. Připočtou-li se k tomu dlouhodobě relativně nízké sazby v poměru k vyplaceným škodám v majetkových pojištěních v ČR, tak za roky 1992-2002 měly zajišťovny s českými pojišťovnami negativní bilanci. Chtěly pak prostě své peníze zpět, aby zachovaly finanční rovnováhu svého obchodu s pojišťovnami.