Dnešní zasedání bylo posledním, kdy je ve funkci současný guvernér Mervyn King. Příští měsíc ho nahradí Mark Carney, který je nyní guvernérem kanadské centrální banky. King působil v britské centrální bance 20 let a od února spolu s dalšími dvěma členy měnového výboru prosazoval, aby banka podpořila ekonomické oživení Británie vyčleněním dalších 25 miliard liber (759 miliard Kč) na nákup dluhopisů.
V devítičlenném měnovém výboru Bank of England ale King a jeho kolegové představovali menšinu. Většina členů se domnívá, že teď není potřeba žádná nová stimulační opatření přijímat.
Kingovým odchodem do důchodu podle agentury Reuters končí jedna éra banky. Centrální banka Spojeného království získala nezávislost v roce 1997 a King se od té doby zúčastnil každého hlasování měnového výboru. Byl rovněž hnací silou politiky nákupu dluhopisů, známé jako kvantitativní uvolňování.
Měnový výbor po ukončení svého zasedání jako obvykle nezveřejnil žádné prohlášení. Zápis z jednání a údaje o hlasování jednotlivých členů mají být zveřejněny nejdříve 19. června.
Britská ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku ve srovnání s předchozími třemi měsíci vzrostla o 0,3 procenta, zatímco v posledním čtvrtletí loni stejným tempem klesla. V meziročním srovnání se růst HDP zrychlil na 0,6 procenta z tempa 0,3 procenta v předešlém čtvrtletí. Zaznamenal tak nejvýraznější nárůst od konce roku 2011.
Míra inflace v Británii v dubnu klesla na 2,4 procenta a byla nižší, než se čekalo. Od prosince 2009 se však stále drží nad dvouprocentním limitem, který centrální banka stanovila jako strop cenové stability.