MPO poskytne vytopeným firmám podporu v objemu 400 mil. Kč

07.06.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 7. června (ČTK) - Na podporu malých a středních podniků a živnostníků postižených povodněmi připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) sérii opatření v objemu 400 milionů korun, částka ale může být ještě navýšena. Půjde o dotace na obnovu zničeného majetku, zvýhodnění úvěrů a záruky za úvěry na obnovu provozu a zásob, sdělilo dnes ČTK ministerstvo.

"Připravili jsme program na rychlé poskytnutí peněz právě těmto menším firmám, abychom jim pomohli zvládnout toto kritické období a znovu nastartovat podnikání," uvedl ministr průmyslu Martin Kuba. Jedním z největších problémů po minulých povodních podle něj bylo, že živnostníci a malé podniky museli ukončit svou činnost z důvodu výpadku příjmů a nedostatku prostředků na rychlou obnovu provozu.

Na dotace na obnovu zničeného majetku MPO uvolní 50 milionů korun. Program je určen malým podnikům do 50 zaměstnanců a živnostníkům, kterým vznikla škoda minimálně 40.000 korun. Výše dotace může činit až polovinu výdajů na obnovu majetku a to od 20.000 do 300.000 korun. Podnikatelé budou moci o dotace žádat na všech regionálních kancelářích agentury CzechInvest a na pobočkách Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB) ihned po schválení vládou. Kabinet o opatření bude jednat ve středu.

Malé podniky postižené povodní také budou moci žádat o příspěvek k zaručovanému úvěru od ČMZRB. Ten bude poskytován na investiční projekty k obnově podnikání. Celkem bude na tyto příspěvky vyčleněno 50 milionů korun.

ČMZRB také bude poskytovat záruky za úvěry, v objemu až 300 milionů korun, pro firmy postižené povodní a to na pořízení a rekonstrukci dlouhodobého hmotného majetku a zásob. Zaručovány mohou být úvěry do výše 20 milionů korun.

Pro exportéry z řad menších firem, které postihla velká voda, připravila Česká exportní banka (ČEB) sérii zjednodušujících mechanismů. Poskytne jim například nové úvěry ve zrychleném procesu a bude vycházet vstříc u požadavků na prodlužování záruk.

U podniků zasažených povodněmi by také mohlo dojít k posunutí některých daňových povinností. Kromě avizovaného odpuštění daně z příjmu za rok 2013, chce MPO prosadit pro postižené živnostníky také zrušení povinnosti platit zálohy na daň roku 2013 i u těch, u kterých nedojde k plnému prominutí daně a takto instruovat jednotlivé finanční úřady. Chce také prosadit posunutí doplatku daně za rok 2012 do 30. listopadu a za dobu posečkání neúčtovat úrok a nadměrné odpočty DPH vracet do 15 dnů.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK