"Samozřejmě budeme muset vyčlenit víc, ale půjde to již bez toho, že budou nějaké speciální daně a opatření," uvedl dnes premiér. Po povodních v roce 2010 zavedla vláda tzv. povodňovou daň, kdy se snížila sleva na poplatníka na jeden rok o stokorunu měsíčně. Tehdy ale podle premiéra vláda čelila následkům povodní i nutnosti snížit schodek rozpočtu.
Povodně by neměly zásadně podle Nečase ovlivnit ani strukturu státního rozpočtu v příštím roce. "My jsme počítali s tím, že chceme zvýšit objem investic. Na druhou stranu platí, že investice do obnovy území nemohou být využity na výstavbu dálnic mimo poškozené území," uvedl Nečas. Podle něj dojde k přesunu v řádech miliard korun
Premiér zároveň upozornil, že za poslední dva roky vláda zintenzivnila investice do protipovodňových opatření. Do roku 2010 prý byly v průměru 1,2 miliardy ročně. "Za poslední dva roky to bylo ale dvě miliardy korun ročně," uvedl premiér.
Schodek letošního rozpočtu vláda naplánovala na 100 miliard korun. Cílem je dostat deficit veřejných financí pod tři procenta hrubého domácího produktu. "Dodržíme svůj strategický plán mít deficit veřejných financí pod třemi procenty. Na druhou stranu pomůžeme postiženým oblastem," uvedl premiér.
sos jpt