"Za květnovým poklesem nezaměstnanosti stála především pokračující tvorba sezonních prací ve stavebnictví a v zemědělství. Celková situace na pracovním trhu však není dobrá, když bez práce je téměř 550.000 osob a za poklesem nezaměstnanosti stojí téměř výhradně sezonní faktory," uvedl například analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.
Nezaměstnanost bude klesat podle analytika ČSOB Petra Dufka i v dalším měsíci. "V létě se však situace na trhu již stabilizuje a na podzim se počty lidí bez práce začnou jako tradičně znovu navyšovat," upozornil. Skutečná změna k lepšímu nastane podle něj i dalších ekonomů až příští rok. "Většina společností bude nové pozice otevírat až ve chvíli, kdy uvěří v dlouhodobé ekonomické oživení," uvedl senior manažer v PwC Česká republika Libor Stodola.
Podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška je z historického hlediska květnový pokles počtu lidí bez práce o zhruba 18.000 relativně nízký. Určitou naději ale podle něj vzbuzuje mírný růst počtu volných pracovních míst. "Statistika nezaměstnanosti se tedy přidává k řadě dalších, které naznačují, že česká ekonomika od druhého čtvrtletí možná přestala padat," uvedl.
Za špatnou situací na trhu práce stojí podle hlavního ekonoma Patria Finance David Marka rok a půl trvající recese. "Klesající ekonomika eurozóny a slabá domácí poptávka vede většinu firem k opatrnosti a snižování nákladů. Z pohledu nezaměstnanosti je však důležité, že snižování nákladů do určité míry proběhlo přes pokles mezd a díky tomu je zvýšení nezaměstnanosti mírnější, než by jinak bylo," uvedl.
Podle staré metodiky používané do konce loňského roku činila nezaměstnanost v květnu 9,4 procenta, loni v květnu to bylo 8,2 procenta, dodal Marek.