Systém energetických štítků zavedla směrnice Evropské unie z roku 2010, v českém právu zákon platí od začátku letošního roku. Podle Holuba ale navržený zákon jde proti textu směrnice. Plné převedení směrnice do národního práva je přitom podle Holuba předběžnou podmínkou pro to, aby země mohla od roku 2014 čerpat peníze z evropských fondů.
Šance pro budovy navrhuje, aby se štítek nemusel vypracovat v případě, že jde o budovu, která nebyla výrazněji renovována od roku 1947, a že se kupující a prodávající dohodnou, že štítek nevyžadují. V takovém případě by budovy automaticky byly formálně označeny nejhorší třídou G. Podle Holuba se to týká zhruba třetiny nemovitostí na trhu.
Podle návrhu poslanců ODS by při prodeji budovy nebo pronájmu bytu nemělo být nutné předkládat průkaz energetické náročnosti, stačilo by vyúčtování dodávek tepla, plynu a elektřiny za poslední tři roky. Legislativní rada vlády varovala, že evropské právo takové zjednodušení neumožňuje, kabinet ale novelu podpořil.
Zákonu vyjádřili podporu i zástupci poziční ČSSD. Zákonodárci uvažují o možnosti, že by novelu schválili zrychleně už v prvním čtení.
Iniciativa Šance pro budovy sdružuje Centrum pasivního domu, Českou radu pro šetrné budovy, Asociaci výrobců minerální izolace a Sdružení EPS. Reprezentuje zhruba dvě stovky společností z oblasti výstavby a renovace budov.