Demonstrace proti údajně plíživému směřování Erdoganovy vlády k autoritářskému islamistickému režimu pokračovaly v neděli v Istanbulu, Ankaře a dalších velkých městech už déle než týden. Erdogan proti nim vystupuje stále ostřeji a v řadě svých nedělních vystoupení dal najevo, že mu s protesty došla trpělivost.
Trhy znepokojilo, když Erdogan před svými přívrženci za jedny ze strůjců a podněcovatelů demonstrací označil "lobby spekulantů za vysoké úroky", kam zařadil banky, velké domácí firmy a domácí i zahraniční investory. Slíbil, že "zadusí" finanční spekulanty, kteří "bohatnou z potu lidí", a vyzval Turky, aby neukládali peníze u soukromých, ale u státních bank.
"Ti, kdo se snaží potopit burzu, zkrachují... Když vás chytíme při spekulacích, zadusíme vás," řek Erdogan v Ankaře.
Index istanbulské burzy po pátečním oživení dnes o více než tři procenta obnovil propad a dopoledne vykazoval pokles asi o 2,7 procenta. Minulý týden burza v Istanbulu vlivem stále bouřlivějších demonstrací ztratila 15 procent.
Kurz turecké liry se kolem dnešního poledne vůči dolaru pohyboval kolem 1,8985 TRY, a ztrácel tak z pátečních 1,8780 TRY. Hodnota turecké měny vůči koši dolaru a eura se vrátila těsně k pátečnímu minimu od října 2011 na 2,210.
Pokles na trzích akceleroval, když agentura Moody's uvedla, že čím budou protesty trvat déle, tím větší bude jejich negativní vliv na platební bilanci země, to znamená i na kurz liry a úvěrový rating. Moody's minulý měsíc zvýšila úvěrové hodnocení Turecka do investiční kategorie, což umožnilo řadě nových investorů nakupovat turecká aktiva.
"Tyto politické komplikace zvyšují zranitelnost turecké vlády riziky platební bilance v důsledku snížených příjmů z cestovního ruchu a oslabení přílivu portfoliových investic," uvedla Moody's. Pokračující protesty by podle ní mohly odradit i přímé zahraniční investice do země.
Turecko se v minulých letech stalo miláčkem finančních trhů, protože Erdoganova Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) jej v posledním desetiletí přeměnila ze země neustále ohrožované měnovými krizemi ve stabilní a rychle rostoucí ekonomiku. Podle Moody's však současná vlna protestů ukazuje na obavy z autokratických tendencí vlády a odráží také slabou politickou opozici. Ta podle Moody's není schopna reprezentovat zájmy občanů, kteří nepodporují AKP.
Analytik Timothy Ash, který vede ve Standard Bank oddělení pro mladé trhy, považuje Erdoganova nedělní vystoupení za signál změny přístupu vlády k zahraničním investorům. "Pro vládu, která dosud dávala najevo, jak si cení zahraničních investic, a byla velmi citlivá vůči trhům, to je náhlý obrat. Tato éra nyní podle všeho skončila a zdá se, že vláda směřuje ke střetu s investory a finančními trhy," řekl Ash agentuře Reuters.