Valná hromada rozhodne koncem června o výplatě dividend z loňského zisku. Městský rozpočet podle ekonomického náměstka primátora Martina Zrzaveckého (ČSSD) počítá letos i příští rok, stejně jako dva předchozí roky, s výplatou 150 milionů korun. Zbytek zisku musí firma podle Drápely používat na úpravy uhelných zdrojů, aby plnily v roce 2016 nové emisní limity EU a nemusely být uzavřeny.
"Tento rok ještě v hrubém zisku udržíme tu standardní hranici kolem 400 milionů korun, pokud se nestane něco nepředvídatelného," uvedl. Zatímco loni prodávala teplárna silovou elektřinu v průměru za 56 eur/MWh, letos za 48 eur a na příští rok je cena na burze 38 eur. Letošní pokles cen kompenzovala zdražením tepla o 15 procent. "Jinak bychom ziskovost neudrželi a neměli na investice," řekl Drápela. Více než deset let firma subvencovala teplo z elektřiny, ale její ceny jdou rapidně dolů. Cena tepla, která je stále podle firmy druhá nejnižší z tepláren v Česku, je nyní podle Drápely na přiměřené úrovni a firma už na něm neprodělává. Loni ho firma zdražila o čtyři procenta.
Z loňských tržeb 2,71 miliardy korun zajistila elektřina 1,415 miliardy Kč a teplo 961 milionů korun. Zbytek inkasovala firma za ostatní činnosti, tedy skládky, prodej vody a chladu. "Filosofie je pořád stejná. Provoz firmy přizpůsobujeme potřebám trhu s elektřinou. Dodávka tepla je samozřejmě naší povinností, ale z obchodního hlediska máme téměř 100 procent zisku z prodeje elektřiny a podpůrných služeb," řekl.
Podnik s 270 lidmi prodal loni 2971 TJ tepla, meziročně o dvě procenta více. Elektřiny uplatnil na trhu stejně jako o rok dříve, tedy 572 GWh, z toho 38 procent jí vyrobil z obnovitelných zdrojů, tedy z biomasy. Podnik loni investoval 230 milionů korun, hlavně do sítí a výroby. O rok dříve to byl téměř trojnásobek, což bylo dáno nákupem koncových rozvodů tepla a výměníkových stanic v sídlištích.