Zásoby ropy z břidlicových hornin, které jsou využitelné současnou technologií, dosahují nyní ve 41 zemích světa 345 miliard barelům proti 32 milionům barelů v roce 2011, uvedl EIA. Nový odhad představuje globální spotřebu ropy na zhruba deset let. Rezervy břidlicového plynu se zvýšily na 207 miliard metrů krychlových ze 188 miliard kubíků odhadovaných před dvěma roky.
Průkopníkem využití břidlicových hornin jsou Spojené státy a po nich se chystají nové zdroje využívat další země světa jako Čína, Argentina, Británie, Rusko a některé země kontinentální Evropy. Takzvaná "břidlicová revoluce", která začala v plynu, v posledních letech udělala z USA z dovozce plynu jeho vývozce a prudkým zlevněním této suroviny přeměnila zdejší energetický trh.
Americká těžba ropy by díky expanzi těžby z břidlic měla podle nedávné prognózy EIA letos růst rekordním tempem 900.000 barelů na 7,3 milionu barelů denně a příští rok dosáhne 7,9 milionu barelů, maxima od roku 1988. Proti roku 2010 by to znamenalo nárůst o téměř 50 procent.
Mezinárodní agentura pro energii (IEA) loni předpověděla, že Spojené státy se díky těžbě z břidlicových hornin stanou do roku 2017 dočasně největším producentem ropy na světě s produkcí 11,1 milionu barelů denně. IEA rovněž předpověděla, že Spojené státy do roku 2015 vystřídají Rusko na pozici největšího světového producenta zemního plynu.