Tuzemská výroba příměsí do bionafty loni klesla takřka o pětinu

11.06.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 11. června (ČTK) - Výroba takzvaných metylesterů mastných kyselin (FAME), které se využívají jako součást bionafty, loni v Česku po letech růstu klesla o 18 procent na zhruba 173.000. Dovoz příměsí do bionafty naopak vzrostl více než o 40 procent. Na tiskové konferenci to dnes uvedl výkonný ředitel Sdružení pro výrobu bionafty Petr Jevič. Podle výrobců byl tento trend výsledkem zvýšených dovozů levného FAME z Jižní Ameriky.

"Stojí za tím dovozy zboží z Jižní Ameriky, které se sem vozilo za ceny, za které se to tu nedá vyrábět," řekl ČTK generální ředitel předního tuzemského výrobce biosložek, společnosti Preol, Petr Cingr.

Dovoz FAME loni vzrostl o 44 procent na 78.314 tun. Celková domácí spotřeba loni klesla o 1,2 procenta na 242.267 tun. Ze země se naopak vyvezlo 6703 tun, meziročně o 60 procent méně.

Příměsi do nafty se v Česku z více než 90 procent vyrábějí z řepky jako melylester řepkového oleje MEŘO. Z celkové loňské úrody řepky ve výši 1,1 milionu tun bylo do pohonných hmot zpracováno přibližně 37 procent. Pěstitelé loni velkou část nezpracované řepky vyvezli zpracovatelé ji naopak více zpracovali například do potravinářských olejů.

Zejména v posledních letech souvisela zvýšená spotřeba biopaliv s navýšením povinného přimíchávání biosložek do motorové nafty ze 4,5 procenta na šest procent.

mjr rot

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK