Juncker hrál v roce 2010 jako šéf takzvané Euroskupiny hlavní roli v programu mezinárodní finanční pomoci Řecku. Atény si zajistily finanční pomoc v celkové hodnotě 240 miliard eur. Výměnou za to však slíbily tvrdá úsporná opatření, která v Řecku ještě víc zhoršila recesi.
"Je pravda, že otázky, na které poukázal MMF, jsou důležité," prohlásil Juncker, jehož citovala agentura AP. "Nastaly chyby. Kdo by ale vzhledem k situaci, v níž Řecko bylo, nechyboval?", ptal se Juncker, který se sešel s řeckým premiérem Antonisem Samarasem.
Juncker v Aténách převzal nejvyšší řecké státní vyznamenání. Mimo jiné podotkl, že záchranný program podle něj splnil hlavní cíl, totiž zabránit tomu, aby Řecko odešlo z eurozóny.
Řecko zatím ze záchranných fondů získalo asi 200 miliard eur, díky čemuž se jeho ekonomika drží nad vodou. Země je však i vlivem vládních škrtů už šestým rokem v recesi a míra nezaměstnanosti vystoupila na rekordních 27 procent.
MMF ve svém nebývalém hodnocení uvedl, že mimo jiné podcenil, jak moc mohou úsporná opatření stlačit již tak slabou ekonomiku. Evropská komise jakákoli pochybení odmítla.
V Řecku jsou teď inspektoři EU a MMF, kteří mají dohlédnout na rychlé zavádění úsporných opatření v podobě propouštění státních zaměstnanců a privatizace státních firem. Aténám se podařilo dohodnout se na prodeji asi třetinového podílu v sázkovém monopolu OPAP. Pro plynárenský podnik DEPA ale zatím kupce nenašly.