Dispečeři v EU protestují proti sjednocování vzdušného prostoru

12.06.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Paříž 12. června (ČTK) - Zaměstnanci řízení letového provozu v 11 zemích Evropské unie se dnes zapojují do protestu proti návrhu Evropské komise sjednotit vzdušný prostor nad unií. Mnozí z nich se totiž obávají budoucího rušení pracovních míst. Symbolicky se k protestu, který vyhlásila Evropská federace zaměstnanců v dopravě (ETF), ráno připojili i čeští letoví dispečeři.

Protesty, včetně stávek, mají trvat do čtvrtka. Už v úterý stávku zahájili zejména pracovníci řízení letového provozu ve Francii, kde bylo zrušeno 1800 letů. Dnes se k nim přidávají jejich kolegové v dalších deseti zemích EU, což by mohlo postihnout cestující po celé Evropě. Zhruba 170 dnešních a čtvrtečních letů mezi Německem a Francií už musela škrtnout německá Lufthansa.

Odborový svaz francouzských zaměstnanců řízení letového provozu (SNCTA) dnes oznámil, že stávku, původně plánovanou na tři dny, zkrátí o den, tedy o čtvrtek.

Čeští zaměstnanci řízení letového provozu se k protestu symbolicky připojili v 7:00 SELČ a setrvat v něm chtějí do čtvrtečních 19:00. "Naši řídící protest podporují, ale pouze striktním řízením po tratích, tedy důsledným dodržováním předpisů," řekl ČTK mluvčí Řízení letového provozu ČR Richard Klíma. To znamená, že letoví dispečeři neposkytují "nadstandardní" služby, jako je flexibilní navádění letadel mimo dané trati. Podle Klímy to na cestující nebude mít téměř žádný vliv a v Česku se výrazný nárůst zpoždění nepředpokládá.

Záměr komise by měl zkrátit letové vzdálenosti a ušetřit evropským aerolinkám miliardy eur ročně. Díky levnějším letenkám by z opatření mohli těžit i cestující, mezi zaměstnanci ale vyvolává obavy z budoucího rušení pracovních míst.

Klíma však tvrdí, že projekt komise by na zaměstnaneckou politiku neměl mít dopad. "Projekt Jednotného evropského nebe běží už deset let, v současné době se dotýká pouze roviny provozní optimalizace a zabývá se například napřímením leteckých tratí. Otázky lidských zdrojů vůbec neřeší," uvedl mluvčí.

Podle eurokomisaře pro dopravu Siima Kallase ke stávce neexistuje žádný důvod. "Tahle velmi úzce specializovaná skupina lidí, která dělá vysoce odbornou práci, protestuje proti mírným změnám, které by měly vstoupit v platnost v roce 2020," řekl v úterý eurokomisař. Sjednocení vzdušného prostoru přitom podle něj přinese spíše víc pracovních příležitostí.

Návrh komise nyní musí projednat členské státy a Evropský parlament, celý proces může trvat i déle než rok.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK