Premiér Petr Nečas však v pátek po jednání Ústředního krizového štábu a Ústřední povodňové komise řekl, že se škody po povodních mohou vyšplhat až na desítky miliard korun. Předseda vlády ale zdůraznil, že jakékoliv součty jsou předčasné, protože povodeň v té době stále trvala. Naopak Česká asociace pojišťoven ve čtvrtek ve svém předběžném odhadu hovořila o škodách za asi 7,5 miliardy Kč a přibližně 96.000 pojistných událostech.
Podle PwC jsou důvodem nižších škod mimo jiné i zkušenosti z předchozích záplav, které umožnily lepší přípravu a organizaci protipovodňových opatření v zasažených oblastech. "Analogická situace existuje také ve firemním prostředí. Zde jsou však nižší škody spíše dílem náhody a vnějších vlivů, než přičiněním samotných společností," uvedl partner z oddělení Řízení rizik společnosti PwC Česká republika Tomáš Kuča. Zároveň upozornil, že firmy přípravu na podobné situace stále podceňují.
Zkušenosti PwC z řady společností podle analýzy ukazují, že firmy mívají nedostatečné plány pro pokračování podnikání. Takové plány jim prý v případě událostí, jako jsou povodně, umožní minimalizovat škody a v nejkratším možném čase obnovit fungování podniku.
Firmy například často nemají připraveny náhradní lokality pro umístění serverového vybavení, neudržují zálohy dat mimo své hlavní sídlo nebo nepočítají s nenadálou kompletní nedostupností svého sídla.