"Nejvíce problémů se vyskytlo v povodích Vltavy a Labe na území Středočeského, Jihočeského, Královéhradeckého a částečně Karlovarského kraje," uvedl Gaube. Doplnil, že na vodních nádržích ve správě LČR žádné zásadní problémy nebyly. Nejvíce poškozené lesní cesty LČR evidují v Jihočeském, Středočeském, Karlovarském, Ústeckém, Plzeňském a Libereckém kraji.
Pracovníci Lesů ČR nyní v terénu postupně sčítají povodňové škody na lesních cestách a tocích. "Uváděná čísla jsou pouze průběžná, další škody zaměstnanci podniku s postupným opadem vody teprve zjišťují. Do dnešního dne jsou podchyceny škody na 96 vodních tocích v 83 obcích," uvedl Gaube.
Naposledy velká voda dělala lesníkům škody při lokálních bouřkách v neděli a v pondělí na Plzeňsku, Podbořansku, Tišnovsku a v Podkrkonoší. V povodí Dyje velká voda lokálně poškodila koryta toků. Lesníci se nyní, i za pomoci těžké techniky, snaží hlavně obnovit průtočnost zanesených koryt.
Lesy ČR opět upozornily na nebezpečí pádu stromů kvůli silně podmáčené půdě. Lidé by proto do lesů raději neměli vůbec vstupovat, a to hlavně při větrném počasí.
Poslední výraznější škody způsobily záplavy na majetku Lesů ČR v červenci 2011. Podnik tehdy škody na vodních tocích a lesních cestách vyčíslil na více než 20 milionů korun.
Zdeněk Rychtera dr