Stavaři: Opravy po povodních stavebnictví pomohou, ale nespasí ho

13.06.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 13. června (ČTK) - Opravy majetku poškozeného povodněmi stavebnictví pomohou, ale nezachrání ho, tvrdí stavaři. Zájem pomoci mají dvě třetiny stavebních firem. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti CEEC Research, kterého se zúčastnilo více než sto významných stavebních firem.

O zakázky na opravy staveb poničených povodněmi se podle průzkumu chtějí hlásit především velké stavební společnosti, ucházet se o ně plánuje až devět z deseti firem. "I v případě úspěchu ale neočekávají, že by došlo k navýšení jejich tržeb za letošní rok o více než čtyři až pět procent," vyplývá z průzkumu.

Podíl středních a malých firem, které se chtějí do těchto zakázek zapojit, je menší a dosahuje 56 procent. To je dáno zejména jejich větší regionální orientací - podílet se chtějí zejména firmy z okolí povodňových škod. Na rozdíl od velkých firem by jim tyto zakázky mohly podle názoru respondentů vylepšit obrat podstatně výrazněji, meziročně až o 16 procent. Podílet se na opravách chtějí ať již přímo nebo formou subdodávek pro větší společnosti.

"Po zkušenostech z povodní 2002 očekáváme, že odstraňování povodňových škod bude spíše příležitostí pro malé, místně příslušné firmy," řekl generální ředitel Metrostavu Pavel Pilát. Souhlasí s ním finanční ředitel společnosti VCES Radim Martínek. "Z pozitivního dopadu mohou těžit zejména menší stavební firmy, ale i firmy působící v oblasti infrastrukturních a vodohospodářských staveb," uvedl.

Při opravách soukromého majetku se podle stavařů výrazně zapojí živnostníci. "S tím ale souvisí problém, že v době maximálních letních nasazení budou tito drobní a mnohdy šikovní živnostníci na větších stavbách chybět," upozorňuje ředitel společnosti Kočí Tomáš Kočí.

Odstraňování následků povodní podle průzkumu přinese příležitosti i pro dodavatele stavebního materiálu. "Lidé ve svých zasažených domech budou nejprve řešit vyklizení a vysoušení staveb a s tím spojené materiálové řešení oprav. Zde jistě bude zájem o dezinfekční prostředky a sanační omítky. V řadě řešení jsme již pomáhali a máme tyto zkušenosti z minulých let," řekl Robert Mikeš, marketingový ředitel divize Weber společnosti Saint-Gobain Construction Products CZ.

České stavebnictví je už pět let v recesi, jen v dubnu meziročně kleslo o dalších 11,4 procenta. Ve srovnání s rokem 2008 je stavební výroba níže o 37 procent.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK