Asociace sdružuje zhruba sto domácích firem, které se zabývají výrobou zbraní a vojenského vybavení. Jejich roční obrat se pohybuje okolo deseti miliard korun. V posledních letech stagnuje. Asi polovina z této částky se týká vývozu.
Přestože by si zbrojaři přáli, aby u nich ministerstvo obrany nakupovalo více, je jim podle Hynka jasné, že mnohem větší odbytiště pro své výrobky mohou bez potíží najít v cizině.
Zbrojaři ale naráží na problém s tím, jak zboží do zahraničí dostat. Letecká přeprava jej předražuje. Nezbývá proto nic jiného, než jej převážet po souši do německých a polských přímořských přístavů a zákazníkovi jej dovézt na lodích.
Potíž je ale s povolováním průjezdu přes tyto země. "My a Slováci jsme biti za to, že nemáme moře," uvedl Hynek. Při jednáních s úřady v Německu a Polsku o tranzitu jsou zbrojařské z ČR podle něj "svlékány do naha". Musí podat detailní informace nejen o zboží, ale i o tom, komu a za jakých okolností zboží vezou. Úřady nemají ani lhůtu, do kdy mají potvrzení vydat.
Výsledkem toho je, že například při vývozu tanků z ČR do USA se kvůli německým orgánům čekalo rok na vydání licence, uvedl Hynek. "My víme, že někteří němečtí obchodníci se mezitím snažili odběrateli prodat své tanky," uvedl šéf asociace.