Demise vlády zatím neovlivní tendr na dostavbu Temelína

17.06.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 17. června (ČTK) - Nadcházející demise vlády zatím nemá žádný dopad na harmonogram výběrového řízení na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín. ČTK to dnes sdělil mluvčí energetické společnosti ČEZ Ladislav Kříž. Zároveň ale uvedl, že je těžko představitelné učinit finální rozhodnutí bez jasného postoje vlády, neboť stát je majoritním vlastníkem společnosti ČEZ, která tendr na dva nové bloky v jihočeské elektrárně vypsala.

"Harmonogram se zatím nemění, ale na druhou stranu je těžko představitelné učinit finální rozhodnutí o výběru vítěze tendru bez jasného postoje majoritního vlastníka, tedy bez jasně ustanovené vlády, vlády s jednoznačným mandátem a s jasným názorem na státní energetickou politiku," uvedl Kříž.

ČEZ by měl vítěze tendru vyhlásit letos na podzim. Nové dva bloky v Temelíně by měly začít vyrábět elektřinu v roce 2025. Náklady na dostavbu Temelína, po níž by se měl výkon elektrárny více než zdvojnásobit ze současných 2000 megawattů, se odhadují na 200 až 300 miliard korun.

Česko-ruské Konsorcium MIR.1200, které se o dostavbu Temelína uchází, uvedlo, že politickou situaci sleduje. "Není ale důvod, aby tato situace jakkoliv omezovala naši práci, naše úsilí a naši standardní komunikaci s investorem," uvedl mluvčí konsorcia Aleš Pospíšil.

Americko-japonská společnost Westinghouse, která je soupeřem konsorcia v tendru, nechtěla možné dopady demise vlády na výběrové řízení komentovat.

Analytici předpokládají, že pád kabinetu Petra Nečase (ODS) na temelínský tendr nějaký vliv mít bude. "Patrně lze čekat, nějaká zásadní rozhodnutí přejdou na novou vládu a nyní se přeruší," uvedl Petr Hlinomaz ze společnosti BH Securities. Hlinomaz očekává, že se zastaví jednání o energetické koncepci či o možné garanci výkupních cen pro elektřinu z nových bloků Temelína.

"ČEZ jako takový může do konce tohoto roku pokračovat v tendru, ale zda nakonec dojde na podpis dodavatelských smluv, si v tento okamžik netroufám odhadovat," doplnil Hlinomaz s tím, že stavba jaderné elektrárny by se mohla stát i jedním z témat případných předčasných voleb.

"Současná politická situace může mít nesporně na tendr dostavby Jaderné elektrárny Temelín vliv, což ovšem vnímám spíše pozitivně," uvedl analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. "Aktuální nepříznivé podmínky na trhu a vysoká nejistota budoucího vývoje energetiky v Evropě a potažmo v ČR si dle mého žádají důkladnou revizi celého projektu dostavby Jaderné elektrárny Temelín. Politické otřesy tak paradoxně mohou otevřít prostor pro přehodnocení celého projektu," doplnil.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK