Ekospol: V Praze je 236 aktivních developerských projektů

17.06.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 17. června (ČTK) - V Praze bylo na konci května celkem 236 aktivních developerských projektů s alespoň jedním volným bytem, 55 procent z nich (129 projektů) jsou velké projekty s 50 a více byty. Vyplývá to z analýzy společnosti Ekospol, jejíž závěry developer dnes zveřejnil.

"Z hlediska nabídky volných bytů zaujímají malé projekty tržní podíl 16 procent a zbylých 84 procent bytů se nabízí v projektech s 50 a více byty. Z hlediska prodaných bytů za dané období pak tržní podíl malých projektů dosáhl pouze osmi procent," uvedl generální ředitel a předseda představenstva Ekospolu Evžen Korec s tím, že menší projekty bývají zpravidla výrazně dražší.

Právě cena je nyní na trhu tím, co zajímá kupující nejvíce. Dominantní podíl poptávky tvoří takzvané superlevné byty s cenou kolem 30 tisíc korun za metr čtvereční.

Trendem poslední doby také je zmenšování developerských projektů i dispozic bytů. "Většina developerů si nemůže dovolit, aby jim po dokončení projektu zůstala větší část bytů neprodaných, tedy takzvaných ležáků. Proto raději neriskují velké jednorázové etapy se sto a více byty," upozornil Korec.

Naopak zmenšování jednotlivých bytů způsobila aktuální poptávka na trhu. Kupující totiž upřednostňují menší a účelněji postavené byty. "Zmenšování tedy většinou postihuje nejrůznější chodby a zádveří, atypické půdorysy, koupelny a další prostory, za které si klient optimalizující konečnou cenu bytu není ochoten připlatit," podotkl Korec.

Pražský realitní trh je letos ve znamení růstu. V prvním čtvrtletí se v novostavbách podle statistik Ekospolu prodalo celkem 1122 nových bytů, což je meziroční nárůst o 49 procent. Podle společnosti Trigema, která pražský trh s byty také monitoruje, dosáhl růst prodejů v prvních třech měsících letošního roku 80 procent, když se prodalo 1315 nových bytů. Naopak analýzy společnosti Skanska Reality mluví o 25procentním nárůstu a 1279 prodaných bytech. Rozdílná čísla způsobuje odlišná metodika výzkumu, kterou jednotlivé společnosti používají.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK