Plzeň získá dotaci kolem 700 milionů Kč na úpravu vody

17.06.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Plzeň 17. června (ČTK) - Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) dnes podepsal pokyn k tomu, aby Plzeň získala z kohezního fondu EU 674 milionů korun na modernizaci 20 let staré úpravny vody. Dalších zhruba 40 milionů dostane město z fondu životního prostředí. Kalousek to dnes řekl v Plzni. Projekt s odhadovanými náklady 1,1 miliardy korun je pro město zcela zásadní. Na provoz jedné z největších úpraven vody v zemi má od hygieniků výjimku s podmínkou, že do roku 2015 bude zařízení modernizováno. Kvůli administrativnímu pochybení na ministerstvu životního prostředí ale hrozilo to, že město o zásadní dotaci přijde, doplnil primátor Martin Baxa (ODS).

Kalousek ani Baxa nechtěli blíže potíže specifikovat, oba odmítli, že vznikly na jejich úřadech. Z pohledu získání evropské dotace a časového harmonogramu Kalousek podepsal souhlas po několikaměsíčních vyjednáváních "za 30 vteřin dvanáct", řekl Baxa. Kalousek zároveň přiznal, že podpis byl jeho posledním zásadním rozhodnutím před dnešní demisí premiéra Petra Nečase (ODS). "Z cizích zdrojů tak Plzeň dostane 711 milionů korun, což je příspěvek velmi významný. Připouštím, že to nebylo úplně jednoduché, ta práce na tom rozhodnutí byla velmi složitá a nakupilo se několik problémů," shrnul Kalousek.

Na projektu Plzeň pracuje tři roky. V přípravě nijak nepochybila a problémy, které vznikly při administraci na ministerstvu životního prostředí, nemohla ovlivnit, řekl Baxa. Kdyby město dotaci, s níž najisto počítalo, nezískalo, dostalo by se do extrémně složité situace, uvedl. "Plzeň by situaci musela v každém případě řešit, to je životně důležitá záležitost. Běžíme v režimu výjimky, ujišťuji, že voda je pitná. Nicméně, pokud by se v horizontu jednotlivých let úpravna nerekonstruovala, tak bychom jen velmi obtížně získávali další výjimku," řekl primátor.

Na konci června se budou otevírat obálky ve výběrovém řízení a Baxa doufá v to, že proces se bez problémů rychle dokončí a město bude znát zhotovitele stavby. Předpokládá také, že díky konkurenci se odhadovaná cena 1,1 miliardy korun sníží. Z vlastních prostředků má město připraveno asi 300 milionů korun z nedávného prodeje rozvodů tepla firmě Plzeňská teplárenská.

O doplnění technologie uvažuje radnice několik let kvůli výskytu některých nebezpečných látek, což nyní řeší provizorně. "Nedošlo k zásadní změně kvality pitné vody, ale musíme připustit, že do surové vody z řeky se dostává kde co, například pesticidy, zbytky léčiv, antikoncepce a mangan," řekl už dříve ČTK Jan Kretek z Vodárny Plzeň. Hygiena požaduje, aby všechny tyto látky umělo nové městské zařízení filtrovat. Dlouhodobě sledované ukazatele, železo, hliník, zákaly a veškeré organické látky, udržuje firma v pitné vodě na stejných i lepších hodnotách. Přestavba zahrnuje obnovu a rozšíření technologie, hlavně filtrace, která už je zastaralá.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK