K oživení hospodářskému růstu by ale měla dál přispívat i měnová politika centrálních bank, které by se měly snažit také o zajištění cenové stability v domácí ekonomice. Právě role centrálních bank měla být podle očekávání jedním z hlavních témat summitu, když se téma dostalo do centra pozornosti na finančních trzích, mimo jiné i kvůli chystaným změnám v měnové politice v USA.
Nastartovat růst by podle států G8 mohlo pomoci také odstranění obchodních bariér a nadměrné byrokracie. Příkladem má být plánovaná dohoda o zóně volného obchodu mezi USA a Evropskou unií. Zahájení obchodních jednání, jejichž výsledkem by mohla být největší zóna volného obchodu na světě, evropští a američtí lídři slavnostně oznámili v pondělí na okraj summitu.
V boji proti daňovým únikům lídři G8 podporují zavedení celosvětového systému sdílení údajů mezi daňovými úřady. Společnosti by podle nich měly být nuceny odvádět daně z příjmů tam, kde tyto příjmy vznikly. Úřady by prý také měly získat přístup k údajům o vlastnické struktuře společností.
Lídři zemí G8 se však vyjádřili i ke společnostem, které se zabývají těžbou surovin. Ty by podle nich měly vládám poskytovat přehled o svých platbách, aby se především v zemích s rozvíjejícími se ekonomikami zabránilo tomu, že z nerostného bohatství budou mít užitek jen politická elita a zahraniční koncerny.
Kromě toho státy G8 slíbily pokračovat v boji proti světové chudobě. S konkrétními novými přísliby pomoci ale podle agentury DPA nepřišly.