"Agentura pro privatizaci je velmi ráda, dohoda je hotová," řekl nejmenovaný činitel a dodal, že agentura může prodej schválit už ve čtvrtek. Vláda stanovila na prodej 66 procent DESFA minimální limit 330 milionů eur.
Řecký stát má v DESFA 31 procent a dalších 35 má státní rafinerská společnost Hellenic Petroleum. SOCAR zůstala jediným uchazečem o DESFA poté, co se z tendru stáhla ruská Sintěz a česko-řecká skupina PPF-Terna.
Řecko musí získat z privatizace podle dohody s věřiteli do konce roku 2,6 miliardy eur (66,7 miliardy Kč), po nedávném krachu prodeje plynárenské společnosti DEPA je ale zřejmé, že se mu to nepodaří. DESFA je dceřinou firmou DEPA a nebylo jasné, zda jeho privatizace bude moci bez prodeje podílu v DEPA pokračovat.
SOCAR chce dodávat plyn do Řecka přes Turecko ze svého rozsáhlého pole plynu Šach Denitz. Atény doufají, že dohoda o koupi plynovodů posílí naděje projektu plynovodu Trans-Adriatic Pipeline (TAP) na získání přepravy plynu z Ázerbájdžánu do západní Evropy. TAP je konkurentem projektu Nabucco. SOCAR má také na distribuci plynu v Řecku podíl 17 procent a chce jej zvýšit.